Zamansız Gelişen Olaylar ve Sonuçları

zamansız gelişen olaylar-ve-sonuçları

Bu eleştiri yazımla birlikte sizlere çoğunlukla örneklerle süsleyeceğim Zamansız Gelişen Olaylar ve Sonuçlarından bahsetmek istiyorum. Bir giriş yapmadan önce açıklığa kavuşturmak istediğim ve zihinlerde soru işareti bırakmak istemediğimden belli noktaların can damarlarına dokunmak isterim:

Dikkat edilmesi gereken olayın zamanlı ve zamansız gerçekleşebilmesi…

Zamansız gelişen olaylar ve sonuçları isimli yazıma başlamadan önce şu noktayı da açıklığa kavuşturmak isterim elbette. Gelişen bir olayın yani ilgiyi üzerine çeken ve çekme potansiyeli taşıyan her türlü eylemin zamansız bir şekilde açığa çıkmasını kabullenmek hem anlatım bozukluğu açısından kabul edilebilir olmayabilir(belki de ama bundan emin olamıyoruz.) hem de zamanında gerçekleşen her türlü olayın bizde etkileri de açıkça görüldüğü için zamansız gerçekleşen olayların etkilerini de göz ardı etmemek gerek diye düşünmekteyim.

Bir olay zamansızca gerçekleşebilir…

Gerçekleşmesi mümkün olay hiçbir şeyi (özellikle bu olayların gerçekleşmesi konusunda) göz ardı etmemekte yarar var. Çünkü olayların seyri zaman içerisinde gerçekleştiğinde ve zaman kavramı her ne kadar soyut bir kavram olsa da zihinde tasviri tamamen yerleştiğinden zamansızca gerçekleşen olaylara pek de kafa yormuyoruz aslında. Halbuki odaklanmamız gereken nokta şu olmalıdır:

Uygun olmadığı düşünülen, olayın uygunluğunu bir türlü kabul etmeyen zihnimiz bu olayın gerçekleşmesini ve sonucunu zamansız olarak değerlendirmektedir. Zamansız gerçekleşen olaylar, acı tatlı artık hangi nitelikte hatıralarla süslenirse etkisi o nitelikle birlikte bir anlam kazanır. Biraz da örneklerden yola çıkalım isterim:

Çok sevdiğiniz bir insandan haber almayı bekliyorsunuz. Yıllar yıllar sonra size bir mektup yolladı. Mektup şu satırlarla başlıyor: -Beni beklediğini biliyorum seni habersiz bırakmak istemedim. İyiyim merak etme, en kısa zamanda kavuşacağız. (Mutluluk size göz kırpıyor resmen. Yaşanan olay zamansız, beklenen zaman dilimi içerisinde gerçekleşmedi ancak sizi mutluluğa ulaştırdı ve siz zamansızca gerçekleşen bu olayı pozitif yorumladınız.)

Uzakça bir yerlerde çok sevdiğiniz bir akrabanız var. Yine yıllar yıllar sonra size biri onun haberini getirdi. Ancak bu haber kara bir haber. Kapınıza haberi getiren kişi: -Şurada yaşayan bir akraban vardı. Yakın bir zamanda haberini aldım. Onun oturduğu yerde benim de akrabalarım var ve onlar verdi haberi. Geçen sene bir iş kazasında hayatını kaybetmiş. Üzgünüm… (Kötü haber sardı bütün vücudunuzu. Titremekten kendinize gelemediniz bir süre. Yaşanan olay zamansız, beklenen zaman dilimi içerisinde sonuçlanmadı hatta üzücüdür ki beklenmeyen bir haberle sonuçlandı. Bu olay sizi kedere ve üzüntüye boğdu siz zamansız gerçekleşen bu olayı negatif yorumladınız.)

Verdiğim hikayeleştirilmiş örneklerden yola çıkacak olursak zamansız gerçekleşen olayları zaman bağlamında gerçekleşen olaylarla kıyas edersek şu mutlak sonuca çıkabiliyoruz aslında.

Sonuç olarak değerlendirme (Zamansız gelişen olaylar ve sonuçları…)

Zamanla gelişen olayların varlığını düşünün. Hepsi birer niteliğe sahip olabiliyorlar varlıklarıyla ve sonuçlarıyla. Zamansız gelişen olayların varlığından bazı durumlarda habersiz olsak da aslında zamansız gelişen olayların nitelikleri daha kalıcı ve içselleştirilebilir durumda olabilmektedir.

Şu durumu kısa bir izahla dile getirecek olursam eğer şunu söylemek isterim. Zaman kavramının zihnimizde nasıl bir tasviri var ki bizi ya tamamen notunu verdiğimiz olayların hapsine kapatabiliyor ya da beklenmeyenin etkilerinin beklenenin etkilerinin üzerinde böyle gözle görülebilir bir üstünlüğü nasıl olabiliyor?

Çünkü insan beklenen(zamanlı) olaylara ya da durumlara karşı bir savunma mekanizması yaratabiliyor. Bu savunma mekanizması hali hazırda bir yerlerde mevcuttur.

Çünkü insanın beklenmeyen(zamansız) olaylara ya da durumlara karşı bir savunma mekanizması olmayabiliyor. Bu savunma mekanizması varlığını daha sonra gerçekleştirebiliyor. Ancak başlangıç aşamasında varlığının olmayışı insanları daha fazla etkileyebiliyor elbette.

Zaman kavramıyla alakalı ufak da olsa bir yazımda bahsetmiştim.

Okumak isteyenler için: Uzam Nedir? Bu uzam.org neyin nesi…

Okuduğunuz için teşekkür ederim.. Başka bir eleştiri ve felsefe içerikli yazı dizimde görüşmeyi ümit ederim…

Takip et!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2016 uzam.org içeriği 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ile
5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu tarafından korunmaktadır.
Hakkında|İletişim|Gizlilik Politikası|Kullanım Şartları – İçerik Hakları|Sitemap