Yeterlilik-Yetişme İsteği-Yetiştirememe Kaygısı

Evet arkadaşlar bu yazımda sizlere “Her işe yetişme isteği ve işlerini yetiştirememe kaygısı” başlığı altında günlük yaşamda bir çoğumuzun yaşadığı her alanda yeterlilik sağlama isteği ve bundan kaynaklı olarak yetiştiremediğimiz işler ve buna bağlı olarak duyulan kaygıdan bahsetmek istiyorum.

Her işe yetişmek zorunda mıyız?

Böyle bir zorunluğu aslında kendi kendimize yarattığımızı düşünmekteyim. Çünkü hepimiz günlük yapmak istediği işler, sorumlu olduğu durumlar belki de yapmaktan haz duyduğu birçok iş olabilir. Ben bu noktada şöyle bir çözüm getirmek istiyorum. Parçalara ayrılmamız mümkün olsaydı eğer gerçekten birçok işi aynı anda değil de zamana yayarak yapmış olmanın müthiş hazzını yaşayabilirdik. Tam olarak şundan bahsediyorum çözüm çok basit aslında. Günlük rutin olarak yapacağınız ve yapma zorunluluğu hissettiğiniz üç tane işimiz olsun. Bunlara aynı anda bir elden ulaşmak mı daha mümkün? Yoksa farklı zamanlarda farklı derecelerde gün tamamlanana kadar yapmak mı mümkündür?

Cevabı çoktan vermiş olmanız gerekiyor. Çünkü yaşadığımız bu işlerini yetiştirememe kaygısı çoğu zaman yapmak zorunda olduğumuz işlerimizi bir elden ve farklı zamanlarda değil de aynı zamanlarda yapmaya çalışmaktan kaynaklanıyor.

Kendinizi parçalara ayırmaya çalışın(!)

Evet bu çarpıcı başlığı da vermiş olduğuma göre ne demek istediğimden hemen bahsediyorum. Zorunda olduğumuz işler demiştim. Birçoğumuzun yapmak istemediği şeyler de olabilir. Hatta hayat tarzımıza bir engel teşkil ediyor gibi görünüyor da olabilir. Sevmediğimiz ama sorumluluğun getirdiği bu işleri yaparken doğru zamanı belirlemek gerekiyor. Farazi işlerden kaçının! Yapmak zorunda olduğunuz görevleri tamamlarken uygun zamanı bekleyin. Eğer siz yapmaktan zevk aldığınız işlerinizi tamamlarken başka işleri de araya sıkıştırmaya çalışırsanız her işe yetişme istediğiniz bir anda işlerinizi yetiştirememe kaygısına ve daha sonra da korkusuna dönüşebilir.

Her alanda tam anlamıyla yeterlilik göstermeniz mümkün değil!

Evet, bu yadsınamaz bir gerçek… İnsanlara yardım etmekten mutluluk duyan biri olsanız ve her insana yetişme kaygısı güdüyorsanız bir zaman sonra her insana ulaşmanın ve ona yardım etmenin ne kadar zor bir şey olduğunu er ya da geç anlayacaksınız. Çünkü kimse mükemmel değil. Kimsenin süper güçleri yok. O yüzden her alanda yeterlilik göstermek yerine tam anlamıyla kendinizi verebileceğiniz işlere yönelmeniz gerekir çoğu zaman.

Uygun zaman ve yeterlilik kavramları ciddi önem taşıyor…

Uygun zamanı beklemek ve yeterlilik sağlayabileceğiniz işlere yönelmek gerekir. Yapmak zorunda olduğunuz ya da yapmak istediğiniz işleri uygun bir zamanla ayrı ayrı planlayın. Yeterlilik sağlayamayacağınız işleri ertelemekten korkmayın! Yapmak istiyor olabilirsiniz, bir an önce tamamlamak istediğiniz işler olabilir. Ancak ilk etapta yeterlilik sağlayamazsanız bir anda yetiştirilemeyen işlerinizin yanında yer alabilir.

Bir yanınız sorumlu olduğunuz(sevmeseniz bile) işleri yapıyorken, bir yanınız sevdiği işleri yapıyor olsun…

Bu formül çoğu zaman hayattan aldığınız hazzı ve kaliteyi yükseltebilir. İyi düşünelim sevmediğimiz ama sorumlu olduğumuz işleri yapıyorken bir yandan sevdiğimiz işleri yapmaya çalışırsak ne sorumlu olduğumuz işlerden ne de yaparken inanılmaz zevk aldığımız işlerden gerekli verimi alamayabiliriz. Bu yüzden anlatmak ve aktarmak istediğim şey tabiri mümkünse bir yanınız acı çekiyorken bir yanınız mutlu olabilir. Ne kadar mümkün olmayan ne kadar ütopik bir düşünce olsa da başarabilmek ve uygulama sonrası nelere sahip olduğunuzu görmenizi isterim.

Sonuç olarak toparlayacak olursam, vücudunuzu parçalara ayırmayı bilmelisiniz dedim. Evet bunu başarıyor olmanız ya da uygulayıcı taraflarından ders almanız da mümkün. Ayrıca bahsetmiş olduğum bir tarafınız acı çekerken bir tarafınız mutlu olsun kavramına şu noktasıyla dikkat çekmek isterim. Eğer sevdiğimiz ve sevmediğimiz işleri bir elden yapıyor olursak odaklandığımız ve dikkat dağıtan taraf sevmediğimiz işleri yapıyor oluşumuzdur.

Odaklandığınız taraf sevilmeyen, mutluluk vermeyen işleriniz olmasın. Hayatı kendimize zindan etmek istemeyiz elbette….

Okuduğunuz için teşekkür ederim…

Tavsiye yazı: İnsanlar İyi mi Yoksa Kötü mü?

Takip et!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2016 uzam.org içeriği 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ile
5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu tarafından korunmaktadır.
Hakkında|İletişim|Gizlilik Politikası|Kullanım Şartları – İçerik Hakları|Sitemap