Yazmaya başlamak ve üretmeye doğru giden yolculuk…

Yazmaya başlamak ve üretmeye doğru giden yolculuk…

Yazmaya başlamak öncelikle nereden yazmaya başlayacağına karar verememek gibi bir serüvenle filizlenir. Hepimiz hayatımızın bir evresinde yazmaya duyulan ihtiyacın varlığını bir yerlerde hissetmiş ve ona göre harekete geçmeye çalışmışızdır. Bu hareket ilk olarak MÖ 3200 yıllarında Sümerler tarafından yok ama çok eskiye gittik. Günlük yaşantımızdan bahsediyordum. Fazla da eskiye gitmeye gerek yok çocukluğumuza inecek olursak ilk okumaya başladığımız zamanlar, ilk defa bir harfle haşır neşir olmak ve onu defalarda yazarak öğrenme çabalarımız, ilk harften ilk heceye ilk heceden ilk kelimeye ulaşma mutluluğu, işte bu yakın zaman tarihte hepimiz yazmaya duyulan ihtiyacı bir şekilde hissetmiş ve onun için yazmaya nereden başlayacağımıza karar vermişizdir.

 

Yazmaya nereden başlanır ve onu geliştirip nasıl sonuca varabiliriz? (Yazmaya Başlamak)

Bu kafamdaki soru işaretinde elbette bir cevap da gizlidir. Giriş, gelişme ve sonuç… Yazmaya başlarken hepimizin kafasında oluşan resmin hangi renk boyalarla ve bu boyaların hangi sırayla kullanılacağı şeklinde düşünülebilir. Mesela ben bu yazıyı yazmaya başlarken yazının tarihinden başlayıp günlük yaşantıda neden yazma ihtiyacı hissederiz şeklinde geliştirip sonuca da birazdan bağlamayı planladım. Zihnimizde oluşan resmin bir nevi tuvale dökülmesi gibi bir sanatsal çalışma olarak da düşünülebilir yazı yazmak. Sabır işidir, emek ister bittiğinde ise duyguların tercümesine kolaylık sağlar. İnsan elbette hem düşünen hem de duygusal bir varlık… Yazma ihtiyacının aslında hem düşüncelerimize hem de duygularımıza kaynaklık ettiğini de söylemek kesinlikle doğrudur. Bir referans bir araç olarak kullanıldığı dönemleri de olmuştur.

Sonuç olarak… (Süreç nasıl gerçekleşir?) 

Sonuç olarak üzerinde epey konuştuğumuz bu yazma ihtiyacını karşılamak ise bir kağıt bir kalem ile daha ilkel bir yolla mevcuttur. (Günümüzde sözüm ona ilkel) İhtiyacın karşılanması şekliyle kesinlikle yadırganamaz ve kesin bir tercihin olduğu elbette söylenemez. Çünkü yazma ihtiyacı düşüncelerin ve duyguların, zihindekilerin bir şekilde aktarılması işi olarak genel anlamda tanımlanabilir. (Yazmaya başlamak ve onun kilit noktası olarak düşünülebilir.)

Gelişmekte olan teknoloji insanlığı tarihin ilk yıllarındaki taş ve kil tabletler, daha sonra kağıt ve matbaa, bireyselleşen ihtiyaçtan kaynaklı kağıt ve kalem, mektuplar, daktilolar gibi tarihin temel taşı araç ve gereçlerinden sıyırarak şimdi de bilgisayar teknolojisiyle bütünleştirmiştir. Paylaşıma açık bir kuşağın bilgisayar ortamında her düşündüğünü, duygu patlamalarını, zihninde neler tasarladığını apaçık ortaya koymasına herhangi bir engel teşkil olmamıştır bu güne kadar. (Bazı sansür ve engellemeler dışında) Böyle bir kuşağın yegane bir üyesi olarak bu platformu(uzam.org) kurmayı planladım ve 1 Temmuz 2016 tarihi itibariyle aktif blog yaşantısına devam etmeyi sürdürecektir. En azından bu süreçteki çabası ve gayreti kitlelerce bilinecektir mutlaka.

Bu süreçte yalnız olmayacağımı ve diğer yazar arkadaşların da ve aramıza katılacak yeni arkadaşların da bu süreçte neler yapacağına dair dikkat edilmesi gereken ve bir yardımcı yazı olarak şu noktalara da değinmek istiyorum.

Yazarken nelere dikkat edilmesi gerekiyor? (Bu platformda yazmaya başlamak)

 • Gördüğünüz gibi sitemizin sağ üst köşesinde bulunan kullanıcı girişi simgesine tıklayarak çıkan üye girişi sayfasından kayıt olarak aramıza katılabilir ve uzamsal@uzam.org adresine kendinizi tanıtan ufak bir yazı göndererek sizi daha iyi tanımamıza yardımcı olabilirsiniz.
 • Yazılarımızda yasalara aykırılık teşkil edebilecek içeriklerden uzak durmaya çalışmak hem sizin hem de bu platformun devamlılığı için önemlidir. Kelimelerle dans ederken istediğimiz kadar aşırıya kaçabiliriz.
 • Yazı başlıklarının çok fazla uzun olması dikkat dağıtır çok da kısa olması ilgi çekmeyebilir. Bunun da ortasını bulmayı bilelim.
 • Yazdıklarınızı sizin için oluşturduğumuz kategorilere eklemeyi unutmayın ancak yazdığınız yazı herhangi bir kategoriye ait değilse bize bunu iletin ve istediğiniz kategoriyi sizin için ekleyelim.
 • Yazılara etiket eklemeyi ihmal etmeyin. Yazdığınız yazıda ağırlıklı olarak hangi kelimeyi kullandıysanız ve arama motorları sorgularında dikkat çekilmesini istediğiniz kelime hangisiyle etiket kısmına eklemeyi unutmayın.
 • Yazılarına en az bir adet görsellik eklemekten kaçınmayın. Her ne kadar önemli bir içerik girilmiş olsa da görsellik de bazen her şey demektir. Bu görselin de sitenin slayt kısmına sorunsuz eklenmesini istiyorsanız en az 979×315 ebatlarında olmasına özen gösterin. (Öne çıkan görsel eklemek önemlidir ve unutulmamalıdır.)
 • Yazı içeriğinde başka görseller kullanmak isterseniz ortam ekle butonuna tıklayarak istediğiniz görseli yazının neresinde bulunmasını istiyorsanız oraya ekleyebilirsiniz.
 • Bu aşamaları tamamladıktan sonra yazınızı inceleme için gönder diyerek bize yollayabilir gerekli içerik taramasını, incelemeyi, düzenlemeyi ve düzeltmeleri yaparak yayınlayabiliriz.
 • Son olarak yazı yazarken özgün olmak ve kişisel, özel olanı bizlerle paylaşmak bizi mutlu edecektir.

 

Evet arkadaşlar liste olarak dikkat çekmek istediğim konuları daha fazla uzatmak istemiyorum. Herhangi bir problem yaşadığınızda ve yardım almak istediğiniz bir konu olduğunda sitemizin iletişim kısmından ya da uzamsal@uzam.org mail adresimize ulaşabilirsiniz. Size her konuda yardımcı olmaktan mutluluk duyarım.

Uzam.org hakkında ve iletişim sayfalarına göz atmanızı tavsiye ediyoruz…

Güzel ve temiz bir başlangıç olsun bizim için. Hayırlı olsun..

Takip et!

2 Bu yazı hakkındaki yorumlar

 • Emre Öğraş

  4 Temmuz 2016 at 03:00
  Allah utandirmasin
  • Faruk Yaman

   4 Temmuz 2016 at 03:38
   İnşallah Emre Bey teşekkürlerimi iletiyorum :) Takipte kalın sağlıcakla..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2016 uzam.org içeriği 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ile
5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu tarafından korunmaktadır.
Hakkında|İletişim|Gizlilik Politikası|Kullanım Şartları – İçerik Hakları|Sitemap