Özgünlük Kontrolü ve Yazı Başlığı – İçerik Düzenlenmesi

Seçilen yazı başlıkları neler olmalı ve içeriğin kalitesi, uzunluğu, odaklanılan anahtar kelimenin yoğunluğu ve nerede yer alması gerekir? Buna dair yönerge sayılabilecek “Yazı başlığı ve içeriğin özgünlük kontrolü” isimli bu yazıma başlıyorum.

Yazmaya nereden başlamak gerektiğini ve bu süreçte yaşanan sıkıntıları ayrıca üretmeye doğru giden yolda adım adım neler yapılabilir? Buna dair Yazmaya başlamak ve üretmeye doğru giden yolculuk… isimli yazımda bahsetmiştim. Adım adım birçok noktaya değindik. Aslında bu yazıda sitede yazmak isteyen yazdıklarını geniş kitlelere ulaştırmaya çalışan arkadaşlara bu yolda yol gösterici olmak istedim.

Yazı başlığı içeriği kapsayıcı olmalıdır ve seçilen yazı başlığı türleri yeterince ilgi çekebilmelidir.

Evet arkadaşlar yazı başlığı içerik ne kadar kaliteli olursa olsun… Kapsayıcı ve tamamen içerikten uzak bir yazı başlığı seçildiği takdirde tamamen içeriğin kalitesini düşürebilmektedir. Arama motoru sorgularında ulaşmak istediği konuya kilit anahtar cümleyi yazan kullanıcı sizin yazınıza ulaşsa bile başlık bu yazıyı yansıtamadığı için kullanıcının dikkatini çekmeyecektir.

İlgi çekici yazı başlığı türlerinden bahsedecek olursak bunlar örnek olarak bir eleştiri yazısı, bir kıyaslama, listeleme, enler, en iyiler şeklinde örnek olarak verilebilir. Misal izlenilen bir filmin yorumu, okunan bir kitabın kısa özeti ve kişisel yorumlaması dikkat çekebilen konular arasında yer alabilir.

Kullanıcılar genellikle kendileri için en faydalı olabilecek türden yazılara ulaşmak isteyebilir. Bu durumda yapılabilecek en mantıklı hareket yazı başlığı seçilirken çarpıcı olabilmek gerekir. İçeriğin bu çarpıcılıktan uzakta olmaması da okuyucu konunun akışına alır ve kullanıcıyı okumaya davet edebilir.

Peki içerikten bahsedecek olursak özgün olmak ne kadar önemlidir?

Bir yazı dizisinin içerik olarak özgün olabilmesi gerçekten ciddi anlamda fayda sağlayabilmekte ve geniş kitlelere ulaşması daha kolay olabilmektedir. Misal bir filmin eleştirisi ile alakalı “Seyirlik – Filmin Adı” şeklinde ilginç bir başlık seçilebilir. İçerik ise filmi tamamen yansıtmaktan ziyade kilit sahnelerden kesitler verilerek yorumlaması daha özgün bir içerik oluşturmakta fayda sağlayacaktır.

Peki bu yazılarımızın özgünlük kontrolünü nasıl yapabiliriz?

yazi-basligi-icerigin-ozgunluk-kontrolu

Plagiarism Checker isimli bu sitede sitemizin logosunun bulunduğu kısma içeriğin tamamını kopyala yapıştır yaparak güvenlik kodunu girdikten sonra da “Check Plagiarism” butonuna tıklayarak yazılarınızın içerik kontrolünü yapabilir ve özgün olup olmadığına dair arama motorları sorgu üzerine çalışan bu sistemden faydalanabilirsiniz.

Tamamen bütün taramaları yapan bir sistem olmasa da gerekli taramayı yaparak içeriğin kalitesini araştırmaya yardımcı bir sistemdir.

Evet arkadaşlar özetlemek gerekirse bu yazı sayesinde ilgi çeken ve çarpıcı yazı başlıkları oluşturabilir ve içeriğin özgünlük kontrolünü sağlayabilir ve böylece daha geniş kitlelere bir adım ötede olabilirsiniz.

Okuduğunuz için teşekkür ederim…

Takip et!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2016 uzam.org içeriği 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ile
5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu tarafından korunmaktadır.
Hakkında|İletişim|Gizlilik Politikası|Kullanım Şartları – İçerik Hakları|Sitemap