WordPress Optimizasyon Başarım! (Verilerle Analiz)

Wordpress Optimizasyon Başarım! (Verilerle Analiz)

Bu yazımda sizlere wordpress optimizasyon çalışmalarımdan ve başarıyla sonuçlanan bir hikayeden bahsetmek istiyorum.

İlk zamanlar blog dünyasına kişisel blog sayfamla frkymn.com ismiyle giriş yapmış biriydim. WordPress alt yapısıyla beraber çalışmaya karar vermiş ve çok da bana uygun olmayan temalar seçip düzenlemeler yaparak yazmaya başlamıştım ilk olarak. Daha sonraları birçok eksiğimin olduğunu fark ederek kişisel yazmaya ara verip daha çok html, css kodlarıyla haşır neşir olmayı tercih etmiş ve bu yola çıkarak konuyla alakalı dersler takip etmiştim. Tasarım merakım ise ilk tema kullanmakla başlamış daha sonra Adobe Fireworks gibi gerçekten kullanışlı bir programla tanışarak geçen bir süreçle devam etmişti.

Kişisel yazmaktan vazgeçmiştim…

Çünkü yazmak konusunda istikrarlı olmadığımı fark etmiş ve içerikleri sırf yazmak için yazdığımı ve kaliteli içerikler oluşturamadığımın farkına varmıştım. WordPress ile temasını kesmemiş biri olarak söylemeliyim ki bu alt yapı ile çalışmak ve bu çalışmalardan vazgeçmek gerçekten kolay olmuyor. Eğer blog yazarlığını düşünen ve bir şeyleri yazmayı planlayan, paylaşmanın hem kendine kazandırdıklarının hem de başkalarına kazandırdıklarının farkında olanlar için wordpress bu yolda sizler için bir yoldaş sayılabilir durumda bir blog sistemidir.

Kişisellikten kurtulup arkadaşlarım ile yazmaya başladım…

Frkymn.com için farklı bir açılım deneyerek daha sonra bu ekibe dahil ettiğim yakın arkadaşlarım oldu. Bir üniversite macerasına başladıktan sonra blog için fazla zaman harcayamadım. Geçen sene(2015) ise egoloman.com ile bir süreç başlattım eski ekibi yeniden toplamaya karar verdim. Bu süreçte artısıyla eksisiyle bir blog nasıl yaratılır ve sitenin iyileştirilmesi nasıl yapılır? Bunları inceden inceye düşünmeye başladım.

Temel sağlam olacak ki işler yürüyebilsin…

Bu temeli sağlamlaştırma işi hayatımızın her alanında ciddi anlamda düşünülebilecek bir başlangıç olabilir. Ben de bu işe başlarken sağlam, temiz bir temel oluşturup başlamaya karar vermiştim. WordPress ile çalışmaktan hiç vazgeçmemiş ancak tema konusunda gerekli araştırmalar yapıp ihtiyacım olana sahip olmuştum.

Göze hitap edebilen ilgiyi üzerinde toplayabilir…

Bu tema seçimini ve ihtiyacım olanı edindikten sonra hala problemlerin oluştuğunu ve hala sağlam bir temel oluşturamadığımın farkına vardım. Temiz bir kodlama, gerekli düzenlemelerin yapılması ve çok daha fazla önem arz eden wordpress optimizasyon çalışmaları…

WordPress optimizasyon çalışmaları…

Evet bu konu üzerinde söylenecek gerçekten çok fazla şey olmalı. Zaten ufak bir araştırma yaparsanız çalışmaların çok çok fazla yer kapladığı bir gerçektir. Türlü makaleler, türlü yönergeler yer almaktadır bu konuyla alakalı. Bu çalışmalardan ve yapılması gerekenlerden ilerleyen dönemlerde sıkça bahsedeceğim. Şu an konunun özünü kaybetmeden size bu çalışmaların önemini üzerinde çalıştığım örneklerle göstermek istiyorum.

Hızlı bir sistem size yeterince motivasyon olabilir…

Gtmetrix verileri

gtmetrix-verileri

Pingdom Tools verileri

pingdom-tools-verileri

Google PageSpeed Insights verileri

google-PageSpeed-Insights-verileri

Gördüğünüz gibi bu çalışmalar bu süreçte edindiğim tecrübeler, yanlışlarla dolu bir çalışma süreci sonunda başarıya ulaştı. Uzam.org ortalama 2 saniye civarında yüklenmektedir. Bu hem arama motorlarının sitenizi daha kolay sayfalamasına yardımcı olur hem de kullanıcıları sitenizde daha fazla tutabilir ve ortalama oturum süresini rahatlıkla artırabilirsiniz.

Yeri geldiğinde ara ara yaptığım çalışmaları sizlerle de paylaşmaktan geri kalmayacağım…

Uzam.org gtmetrix değerlerini kontrol etmek isteyenler için: Gtmetrix – uzam.org

Bu başarı bana neler kazandırdı?

Temiz bir başlangıç, sağlam bir temel, hızlı bir sistem oluşturabilmek adına yaptığım çalışmaları sizlerle paylaşma imkanı kazandırdı. Bu çalışmaların ve paylaşımların bana getirdiği motivasyon ile daha kaliteli içerikler oluşturmaya çalışacağım.

Okuduğunuz ve bu başarıma ortak olduğunuz için teşekkür ederim…

Takip et!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2016 uzam.org içeriği 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ile
5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu tarafından korunmaktadır.
Hakkında|İletişim|Gizlilik Politikası|Kullanım Şartları – İçerik Hakları|Sitemap