WordPress Kurulumu Nasıl Yapılır? (+Video) WordPress Nedir?

Wordpress Nedir - Wordpress Kurulumu - Wordpress Kurulumu Nasıl Yapılır?

WordPress, dünyaca tanınan ve bilinen en çok kullanılan blog sistemlerinden birisidir. Bu detaylı bilgiler ve detaylı anlatım içeren yazımda ilk olarak WordPress Nedir? bundan bahsederek wordpress hakkında bilgiler vermeye çalışacağım. Daha sonra bir WordPress Kurulumu Nasıl Yapılır? bu konuyu bilgilerle, resimlerle ve her aşamada uygulamalı olarak inceleyeceğiz…

WordPress Nedir?

WordPress‘in açık kaynak kodlu olması, ücretsiz bir şekilde sunulması, google tarafından hızlı şekilde index alması ve sayfaların açılışlarının hızlı olması ile diğer sistemlerden bir adım daha önde olduğu bilinmektedir. Ayrıca wordpress lisanslı bir yazılım olup PHP ve MySQL tabanlı oluşturulmuş bir şahsi yayın sistemidir. Bu özelliği ile bilinen wordpress bir içerik yönetim sistemi olarak da bilinir.

İçerik oluşturmakla bilinen wordpress aynı zamanda sayfalamalar için de kullanılabilir. Resimler ve videolar ile içerikler de zenginleştirilebilmektedir. İhtiyaca göre oluşturulan temalarıyla oldukça yaygın olarak kullanılan bir sistemdir. Temaların özelleştirilmesi ve düzenlenmesine elverişli bir yazılım olup ayrıca birçok eklentinin de kullanıldığı bilinmektedir.

Hızla gelişen ve içerik olarak zenginleşmeye devam eden wordpress sisteminin nerelerde kullanılabileceğine ve wordpress ile neler yapılabileceğine bakalım…

WordPress Nerelerde Kullanılır?

WordPress içerik olarak blog sistemi olarak algılanmasına rağmen kişilerin veya kurumların ihtiyaçlarına göre şekillenmektedir. İçerik olarak bir alışveriş sitesi, bir haber sitesi, bir fotoğraf albümü, kişi ve kurum portalları gibi site şekilleriyle karşımıza çıkmaktadır. Çok fazla gelişen ve büyüyen bu sistem teknolojik gelişmelerle birlikte ortaya çıkan ihtiyaç alanlarına hitap edebilmek, uyum sağlamak konusunda pek de zorlanmaz.

WordPress’nin genel itibariyle bu alanlarda kullanıldığı bilinmektedir. Ayrıca kullanımı kolay, yönetilebilir, öğrenmeye açık bir platform olduğu da görülmektedir. WordPress arama motorları dostudur. Kalıcı bağlantıların rahatlıkla oluşturulduğu wordpress seo çalışmalarına da eşlik edebilir. Bilgilendirici, ziyaretçilerinin ilgisini çekebilen, özgün içerikler oluşturularak seo çalışmalarıyla da birlikte hızla yol kat edilebilir, kullanıcı dostudur. Site içerisinde oluşturan menüler, sayfalar ve formlar ile kullanıcıyı site içerisinde rahatlıkla yönlendirebilir. Medya desteği (fotoğraf, video, müzik…) sağlanarak eğlenceli bir kullanım da sağlayabilmektedir.

WordPress ile Neler Yapılabilir?

Kullanım kolaylığı sağlayan ve rahatça içeriklerin oluşturulabileceği bu sistem ile internet ortamında paylaşım sağlanabilir. Sahip olduğu yönetim paneli bilgisayar kullanıcıları için çok fazla imkan sağlamaktadır. Örneğin yazılar oluşturulur, yazılara resim eklenebilir, yazı içerisinde alıntılar yapılabilir, çeşitli formlar oluşturulabilir, site içerisinde analiz yapabilmek için anketler oluşturulabilir, site ziyaretçilerinin geri bildirimleri olan yorumlarlar takip edilebilir ve bunlara gerekli cevaplar verilerek iletişim kuvvetlendirilir.

Yazı içeriği oluşturmak çok detaylı bir konudur. Bu konuda dikkat edilmesi gerekenler ise yazı başlıklarının ilgi çekici olmasının sağlanmasıdır. WordPress sayesinde başlıklara ilgi çekmek rahatlıkla sağlanabilir. Başlıklar zenginleştirilir, yazı fontları değiştirilebilir, büyüklük-küçüklük ayarları da yapılabilmektedir. Yazıların sağa sola yaslı olması, tam ortada bulunması gibi çok detaylı ayarlamalar da yapılabilir elbette.

Bağlantıların yazı ve site içerisinde yer alması da önemli bir konudur. Yazı içerisinde ya da dışında verilen bağlantıların tavsiye edildiği ya da edilmediği gibi ayarlamaları da bulunmaktadır. Yine yazı içerisinde sıralamalar ve maddeler halinde bir yazı dizisi oluşturmak adına da çok kolay bir şekilde görünüm sağlanabilir. Yazı renklendirmeleri, yazıların altı ya da üstü çizildiği fontları da wordpress ile sağlandığı bilinir işte bu ve bunun gibi çok detaylı çalışmalar tek bir sistem üzerinden sağlanmaktadır.

Yazarların profillerinin oluşturulduğu, yazarların hakkında kısımlarının rahatlıkla temin edilebildiği, yazarların sosyal medya hesaplarının bağlantıların oluşturulduğu bir profil düzenleme kısmı bile bulunmaktadır. Bu sayede yazarların hangi yazılar ve içerikleri oluşturduğu da kullanıcı tarafından bilinir ve bilgi amaçlı ulaşılabilir.

Wordpress bu ve bunun gibi ihtiyaçların, paylaşım ihtiyacının, tanıtım amacının, bilgi temininin sağlandığı bir platformdur.

WordPress Kurulumu

(Detaylı ve Uygulamalı – Aşama Aşama WordPress Kurulumu)

WordPress kurulumu konusuna geçmeden öncelikle bir wordpress sitesi oluşturmak için elde etmemiz gerekenlerden bahsedeyim.

Domain (Alan Adı – İsim Hakkı)

Bir wordpress kurulumu için ilk olarak bir alan adı(domain) yani isim hakkı edinmemiz gerekiyor. Bu isim hakkını edinmek ve buna sahip olmak için google aramalarında domain satın al gibi bir arama gerçekleştirip güvenli ve yıllardır çalışan bir firmayı(bu öneridir) seçerek sitelerinden alan adı araması yapıp almak istediğimiz ismin dolu ya da boş olduğuna dair bir arama gerçekleştiriyoruz. Daha sonra almak istediğimiz isim boş ise sepete ekleyip devam edip ücretini firmaya gönderdikten sonra bu isim ve bu ismin hakkın bizim üzerimize kayıtlı olmaktadır.

Hosting (Web Alanı – Dosyaların Taşınacağı Alan)

WordPress kurulumun olmazsa olmazı bir hosting(web alanı) yani dosyaların taşınacağı ve bu dosyaların aldığımız site ismi(domain) üzerinde görüntülenmesini sağlayan alana da sahip olmamız gerekiyor. Birçok domain satışı yapan firma aynı zamanda hosting satışı da yapmaktadır. Linux hosting(php ve mysql ile çalışan) gibi bir alanın alınmasını tavsiye edebilirim. Ayrıca günümüzde birçok firmanın satışa çıkardığı wordpress hosting dedikleri wordpress ile uyumlu çalışabilen ve hız konusunda sağlam temellere oturtulmuş bir hosting almayı da düşünebilirsiniz.

WordPress Kurulum Aşamalarına Geçelim…

1-Hosting Yönetici Paneli’ne Giriş (Genelde Kullanılan Cpanel) – Veritabanı ve Kullanıcı Oluşturma

Burada önemli olan bahsedecek olduğum bir konu var. Hosting satın aldığınız firma size mutlaka hosting bilgilerinizi içeren bir mail yollayacaktır. Bu mailde hosting yönetici paneli giriş adresiniz, kullanıcı adınız ve şifreniz yer alır. Bunları bir tarafa not etmenizi tavsiye ederim. Yönetici arayüzü olarak genelde firmalar cpanel kullanır.Bu anlatım da cpanel üzerindedir ancak panel farklı olsa bile mantık aynıdır. Hosting yönetici panelimize girişimizi yapalım. Gördüğünüz gibi bizi karşılayan ekran bu şekilde olacaktır.

Wordpress Kurulumu - Hosting Giriş Sayfası - Cpanel

Yine bu yönetici sayfasından “Veritabanları” bölümünden “Mysql Veritabanları” kısmına tıklıyoruz…

Wordpress Kurulumu - Hosting Veritabanı Giriş

Çıkan sayfada mysql veritabanları listelenir. Bizim burada yapmamız gereken işlem “Yeni Veritabanı Oluştur” bölümünden yeni veritabanı kısmına bir isim girerek(veri tabanı ismimiz) daha sonra “Veritabanı Oluştur” butonuna tıklamak olacaktır. Böylece bir veritabanı başarıyla oluşturulmuştur…

Wordpress Kurulumu - Veritabanı Oluşturma

Oluşturduğumuz veritabanı üzerine kullanıcı eklemek için aynı sayfada “Mysql Kullanıcıları – Yeni Kullanıcı Ekle” bölümünden kullanıcı adı kısmına bir kullanıcı adı girip, şifremizi oluşturup daha sonra da “Kullanıcı Oluştur” butonuna tıklayıp yeni bir veritabanı kullanıcısı eklemiş oluyoruz…

Wordpress Kurulum - Hosting Veritabanı Yeni Kullanıcı Ekleme

Son olarak yapacağımız işlem oluşturduğumuz yeni veritabanı üzerine yeni oluşturduğumuz kullanıcı adını kayıt etmek olacaktır. Bunun için “Veritabanına Kullanıcı Ekle” bölümünden oluşturduğumuz veritabanı ve kullanıcı adını listeden seçerek “Ekle” butonuna tıklıyoruz. Açılan sayfadan “Tüm Ayrıcalıklar” kısmını işaretleyerek tüm ayrıcalıkların seçilmesini sağlamış oluyoruz. Daha sonra “Değişiklikleri Uygula” butonuna tıklayarak veritabanı üzerine kullanıcıyı başarıyla kayıt ediyoruz. Yani seçilen veritabanı üzerinde seçilen kullanıcın çalışmasını sağlamış oluyoruz…

Wordpress Kurulum - Veritabanı Son İşlem

WordPress Kurulumu işleminde aşama aşama gördüğünüz gibi “Veritabanı ve Kullanıcı Oluşturma” işlemleri bu kadar…

2-Wordpress Dosyalarının İndirilmesi ve FTP Programı ile Dosyaların Siteye Gönderilmesi

2.1. WordPress Dosyalarının İndirilmesi 

WordPress kurulum dosyalarını indirmek için adresimiz Türkiye’nin Worpress Sayfası olan WordPress Türkiye sitesinden wordpress güncel kurulum dosyalarını indiriyoruz…

Wordpress Kurulum - WordPress Türkiye Kurulum Dosyaları

2.2. Filezilla(Ftp) Programının İndirilmesi ve Dosyaların Siteye Gönderilmesi 

Daha sonra mutlaka kullanmamız gereken bir ftp(dosya aktarım aracına) ihtiyacımız var. Bu noktada da bize yardımcı olabilecek hızlı ve doğru bir aktarım sağlayan çoğunluk tarafından tercih edilen Filezilla programını indiriyoruz…

Wordpress Kurulum - Filezilla Ftp Programı

Daha sonra filezilla ftp programımızı açarak:

 • Sunucu: Bu kısma hosting bilgilerinizde yer alan ftp sunucu adınızı,
 • Kullanıcı Adı: Ftp sunucusuna ait kullanıcı adınızı,
 • Parola: Ftp sunucusuna ait şifre ya da parolanızı,
 • Kapı: Ftp için 21, sftp için 22 kullanılır. Bizim kullanacağımız ise 21‘dir.

Wordpress Kurulum - Ftp Bağlanma

Bilgilerimizi girerek “Hızlı Bağlan” butonuna tıklayarak sitemizde yer alan dosyalarımızı görüntüleyebiliriz. Eğer sitenizde henüz bir görüntülenme yoksa ftp programıyla dosyalarınızı görüntülediğinizde boş olduğunu görebilirsiniz. Şimdi yapacağımız işlem indirdiğimiz wordpress dosyalarını ftp programıyla sitenin ana dizinine(public_html) kısmına yollamak olacaktır.

Wordpress Kurulum - Filezilla Dosya Aktarımı

Bundan sonra yapacağımız işlem ise sitemizi görüntülemek olacak. Herhangi bir dosya içermeyen sitemizi görüntüleyip yenilediğimiz zaman karşımıza Wordpress – Yapılandırma Dosyası Ayarları sayfası çıkacaktır. Bu sayfada bizden bazı bilgilere ulaşması gerektiğini ve bunlardan bahsetmiş. Bu bilgilerin hangi dosya üzerinde değişiklik yapılarak sağlanabileceğinden de bahsediyor. Ancak biz wp-config.php dosyasını elle düzeltmek yerine “Başlayalım!” butonuna tıklayarak otomatik olarak gerçekleştireceğiz…

3-Wordpress Kurulum Son Aşama – WordPress Yapılandırma Ayarları

Wordpress Kurulumu - WordPress Yapılandırma Dosyası Ayarları

Wordpress Kurulum - WordPress Yapılandırma Dosyası Bilgileri

Yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi “Başlayalım!” butonuna tıkladıktan sonra böyle bir yapılandırma dosyasının istediği bilgilerle karşı karşıya geliyoruz. Yapmamız gerekenleri sıralayacak olursak:

 • Veritabanı ismi: Oluşturduğumuz veritabanının adı buraya girilmelidir.
 • Kullanıcı Adı: Oluşturduğumuz veritabanı kullanıcı adı buraya girilmelidir.
 • Parola: Veritabanı parolası(şifresi) girilmelidir.
 • Veritabanı sunucusu: Aynı(localhost) olarak kalmalıdır. Genellikle problem yaratmaz. Aksi bir durum gerçekleşirse bilgilerinizle değiştirebilirsiniz.
 • Tablonun ön eki: Standart(wp_) olarak belirlenmiştir. Ancak değiştirmenizi tavsiye ederim.

Bilgileri doldurduktan sonra “Gönder” butonuna tıklayarak kurulumu gerçekleştiriyoruz. Bilgilerinizde bir yanlışlık olmadığı takdirde kurulum tamamlanır ve şu ekran karşımıza çıkmaktadır…

Wordpress Kurulumu - WordPress Kurulumu Başarıyla Tamamlandı

Yavaş yavaş kurulumun tamamlanmasına yaklaşıyoruz… Bu işlemi de tamamladıktan sonra “Kurulum yap” butonuna tıklayarak WordPress Kurulum aşamasının son aşaması olan site başlığı, kullanıcı adı, parola, e-posta bilgileriniz, arama motoru görünürlüğü gibi ayarların yapıldığı son aşamaya böylece gelmiş bulunuyoruz…

Wordpress Kurulum - WordPress Kurulum Bilgileri

Bilgilerinizi girip tamamladıktan sonra “WordPress’i Kur” butonuna tıklayabilir ve direkt yönetici paneline yönlendirilebilirsiniz…

Böylece wordpress kurulumunu da başarıyla tamamladınız! 

WordPress Nedir? WordPress Kurulumu – WordPress ile neler yapılabilir?

WordPress kurulumu, daha sonrası(tema ve eklentiler hakkında bilgiler, tema kurulumu içeren) ve detaylı kurulum bilgilerine sahip wordpress kurulumun uygulamalı olarak işlendiği bir video hazırladım. Faydalı olması dileğiyle…

Okuduğunuz ve izlediğiniz için teşekkür ederim…

Takip et!

4 Bu yazı hakkındaki yorumlar

 • Erdem OFLAZ

  2 Ağustos 2016 at 21:55
  Eline emeğine sağlık çok yararlı bir paylaşım olmuş :)
  • Faruk Yaman

   5 Ağustos 2016 at 01:42
   Değerli yorumun için teşekkür ederim Erdem. Üzerinde uzunca çalıştığım bir yazıydı. Faydasını görmen dileğiyle... :)
 • Çiğdem Tunagil

  13 Nisan 2017 at 16:19
  Gerçekten çok işime yaradı bu bilgiler sayesinde wordpress kurulumu hakkında bilgi sahibi oldum çok teşekkür ederim.
  • Faruk Yaman

   15 Nisan 2017 at 17:37
   Rica ederim Çiğdem Hanım yararlı ve faydalı olduysa ne mutlu bize. Wordpress konusunda öğrenmelerinizin devamının gelmesi dileğiyle :) Teşekkürler, iyi çalışmalar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2016 uzam.org içeriği 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ile
5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu tarafından korunmaktadır.
Hakkında|İletişim|Gizlilik Politikası|Kullanım Şartları – İçerik Hakları|Sitemap