WordPress Eklenti Yükleme ve Diğer Önemli Ayarlar (+Video)

Wordpress Eklenti Yükleme ve Diğer Önemli Ayarlar

Bir önceki yazımda wordpress tema yükleme hakkında detaylı bilgi vermeye çalıştım. Daha sonrasında tema düzenlemeleri, gerekli ayarlar, gerekli düzenlemeler ve diğer önemli ayarlardan bahsettim. Şimdi ise wordpress kurulumu yapılan sisteme wordpress eklenti yükleme işlemi nasıl yapılır? Bundan bahsedeceğim ve gerekli eklentileri (olmazsa olmaz wordpress eklentilerini) listeleyerek bunlar hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

WordPress Eklenti Yükleme

WordPress kurulumu tamamlandıktan sonra görsellik açısından içeriği zenginleştirebilmek adına wordpress tema yükleme işlemlerini gerçekleştirdik. Hemen sonrasında belki de bir wordpress kurulu olan siteye işlev, aktiflik ve gerekli düzenlemeleri sağlayan wordpress eklenti yükleme işleminden bahsetmemiz gerekiyor.

Bu eklentiler genel itibariyle sitenin içeriğine zarar verecek olan spam(istenmeyen) yorumlardan bizi kurtaracak olan Akismet eklentisi, sitenin açılış hızına ciddi anlamda etki edecek olan W3 Total Cache eklentisi ve sitenin içeriğinin arama motorlarının istediği kriterlere uygun olarak düzenlenmesini sağlayan aynı zamanda google, yahoo, bing ve yandex gibi önemli arama motorlarının sitenizin içeriğini okuması adına oluşturulan site haritasını(sitemap) bize sağlayan Yoast SEO eklentilerinin kurulumları nasıl yapılır? Olmazsa olmaz bu eklentilerin siteye neden yüklenmesi gerekiyor bunlar hakkında detaylı bilgi vereceğim… Ve başlıyoruz!

WordPress yönetici paneli(sayfası) üzerinden wordpress eklenti yükleme

WordPress eklenti yükleme işlemine ilk adım olarak yönetici sayfamıza(panelimize) bağlanmakla başlıyoruz. Daha sonra bu yönetici sayfası üzerinden sol tarafta bulunan Eklentiler bölümünden Yeni Ekle kısmına ulaşmamız(tıklamamız) gerekiyor. (Eklentiler >> Yeni Ekle)

Wordpress Eklenti Yükleme - Eklentiler >> Yeni Ekle

Açılan sayfada iki adımda wordpress tema yükleme işlemini gerçekleştirebiliyoruz. Birincisi, yukarıda bulunan Eklenti Yükle butonuna tıklayarak gerçekleştireceğimiz işlemdir. Bu işlem elimizde dosya olarak bulunan .zip formatında sıkıştırılmış olan wordpress eklenti dosyasını açılan sayfada Dosya Seç diyerek seçmek ardından Hemen Yükle butonuna tıklayarak yükleme işlemini beklemektir. (Eklenti Yükle >> Dosya Seç >> Hemen Yükle)

İkinci işlem, wordpress üzerinde kurulu bulunan standart ve yayınlanmış olan Öne Çıkan, Popüler, Önerilen ve Favoriler olarak bulunan eklentilerin yükleme işlemini gerçekleştirmektir. Burada listelenmiş bulunan eklentiler ücretsiz eklentiler olarak hazır şekildedir. Bu eklentilerden birini yükleme işlemini gerçekleştirmek istiyorsanız eğer eklentilerin sağ tarafında bulunan Hemen Yükle butonuna tıklayarak yükleme işlemini başarıyla gerçekleştirmiş olursunuz. Ayrıca listede bulunmayan eklentileri sağ üst köşede bulunan Eklentilerde Ara kısmından aratarak(anahtar kelime girilerek) aynı şekilde yükleme işlemini Hemen Yükle butonuna tıklayarak gerçekleştirebilirsiniz…

Wordpress Eklenti Yükleme - Eklentiler >> Yeni Ekle >> Eklenti Yükle >> Eklentilerde Ara

Ftp üzerinden wordpress eklenti yükleme

WordPress eklenti yükleme ve kurulumu işlemini yönetici sayfamız üzerinden gerçekleştirdik. WordPress eklenti yükleme işlemini ftp programı ile yapmak isteyenler için sıralı bir liste halinde bu işlem nasıl gerçekleştirilir bundan bahsedeceğim.

 1. İlk adım olarak yapılması gereken işlem .zip uzantılı(yani sıkıştırılmış halde olan eklenti dosyalarını) klasöre çıkartmak olacaktır.
 2. Daha sonraki işlem ise ftp programı ile beraber sitemizin dosyalarına bağlantı yapmak böylece sitemizin dosyalarını görüntülemektir. Görüntülenen dosyalar ve klasörlerden sitemizin /wp-content/plugins dosya yoluna ulaşmamız gerekmektedir. Burada sitemize kurulumu yapılan eklentileri görüntüleyebilmekteyiz.
 3. Hemen ardından yapmamız gereken işlemi (wordpress eklenti yükleme işlemini) gerçekleştirmek için ise dosya halinde bulunan eklenti dosyamızın klasörünü sitemizin /wp-content/plugins adres yoluna yollamamız gerekmektedir.
 4. Yolladığımız dosyaların aktarım işlemi bittikten sonra yapmamız gereken son işlem yönetici panelimize(sayfamıza) bağlanarak sol tarafta bulunan Eklentiler bölümünden Yüklü eklentiler kısmına giriş yapmak olacaktır. Bu sayfada aktarımı başarıyla gerçekleşen eklentilerin yüklendiğini görebilirsiniz. Eklentileri aktifleştirmek ve çalışmalarını sağlamak istiyorsanız wordpress eklenti yükleme işlemini tamamladığınız eklentinin adının altına bulunan Etkinleştir butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.

Wordpress Eklenti Yükleme - Ftp Programı ile Eklenti Yükleme

Tebrikler! Hem yönetici paneli(sayfası) üzerinden hem de ftp programı ile birlikte wordpress eklenti yükleme işlemi nasıl gerçekleştirilir? Bu konuyu detaylıca öğrenmiş olduk… Şimdi ise sitemize mutlaka ama mutlaka kurmamız gereken wordpress eklentileri ve bunların hangi işlevlere sahip olduklarından ayrıca bunların neden wordpress eklenti yükleme ve kurulum işlemlerinin tamamlanması gerektiğinden kısaca bahseceğim…

WordPress eklenti yükleme işlemi yapılması gereken mutlaka sitemizde bulunması gereken eklentiler nelerdir?

İstenmeyen(spam) yorumlardan kurtulmak (Akismet)

Wordpress Eklenti Yükleme - WordPress Akismet Eklentisi

Bu işlemi gerçekleştirebilmek için sitenize Akismet eklentisini kurmanızı tavsiye ederim. Çünkü Akismet eklentisi sitenize belli dönemlerde yağmur gibi yağan istenmeyen(spam) yorumlardan korur ve bir filtre görevi görmektedir. Uzam.org üzerinde de kurulu olan bu eklenti 1 aylık gibi bir süreçte 50’ye yakın spam yorumdan kendini korumuştur. O yüzden bu eklentiyi kurmanızı şiddetle tavsiye etmekteyim. Reklam, link ve zararlı sitelerin içeriğini taşıyan bu yorumları silmek ile tek tek uğraşmayı kimse istemeyebilir. Akismet eklentisi size hem zaman kazandırır ve bu tür gereksiz yorumlardan sayfanızı korur. Kurulumunu yukarıda da belirttiğim işlemleri takip ederek gerçekleştirebilirsiniz.

İndirme linki: Akismet WordPress Eklentisi (Eklentiyi etkinleştirme işlemini tamamladıktan sonra sizden API key isteyebilir. Bu API anahtarı da temin edebileceğiniz adres buradadır. API key oluşturulduktan sonra bu anahtarı gerekli kısma girerek eklentinin çalışmasını direkt olarak başlatabilirsiniz.)

(Görsel yukarıda verilen linkteki sayfadan alınmıştır.)

Sayfa açılış hızını artırmak ve site açılış süresini kısaltmak (W3 Total Cache)

Wordpress Eklenti Yükleme - WordPress W3 Total Cache Eklentisi

Google başta olmak üzere diğer arama motorlarının da sitenizi hızlıca indexlemesini(sayfalamasını) istiyorsanız eğer bu eklentinin kurulması gerekiyor. Çünkü arama motorları özellikle sitenize gelen ziyaretçilerin hızlıca ve pratik bir şekilde gezinmesini sizden isteyebilir. Bu hem sitenizden çıkma oranlarını azaltacak bir durumken hem de ziyaretçilerin sitenizde geçirdikleri ortalama oturum süresini artırabiliyor. 

W3 Total Cache eklentisi tabi bunları birlikte sağlamasıyla ön plana çıkan bir eklenti değildir. Ayrıca sitenizin dosya içeriklerinde bulunan css ve javascript gibi dosyaları sıkıştırarak kullanıcılar için daha hızlı gezinme imkanı verebilmektedir. Hatta harici sitenize çağırılan dosyaların da sıkıştırılması dahil olmak üzere birçok tarayıcı önbellekleme işlemini kolayca ve tek bir eklenti üzerinden bize sağlamaktadır. Bu da W3 Total Cache eklentisinin mutlaka ama mutlaka sitenizde kurulu olmasını gerektirdiği durumlardır. Çünkü bu eklenti ve bu eklentiyi kullanan wordpress alt yapısı ile çalışan siteler kullanıcın rahatça ve hızlıca içeriği gezebildiği, sıkıştırma işlemleri yaparak size dosyalar arasında rahatlık sağladığı, harici dosyaların tek bir dosya üzerinden çağrıldığı bir ortam yaratabilmektedir. WordPress eklenti yükleme işlemlerinde listenizde yer alması gereken bir eklenti olup kurulumu yapmanızı şiddetle tavsiye ediyorum…

WordPress W3 Total Cache eklentisi indirme adresi buradadır. Kurulum işlemini yukarıdaki işlemleri takip ederek başarıyla gerçekleştirebilirsiniz… (Görsel verilen bağlantıdaki sayfadan alınmıştır.)

Bu eklentinin kurulumları ve yapılması gereken ayarlar ile alakalı bir yazı yazmak planlarım arasında var. Yorum yapmaktan ve wordpress konularıyla alakalı istediğiniz içerikleri bana bildirmekten lütfen çekinmeyin.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) – Yoast SEO Eklentisi

Wordpress Eklenti Yükleme - WordPress Yoast SEO Eklentisi

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu): Google, yahoo, bing ve yandex gibi başlıca arama motorlarına yönelik yapılan iyileştirme işlemleri ve optimizasyon çalışmalarına SEO(Search Engine Optimization) denir. Bu çalışmalara büyük katkılar yapabilen yoast seo eklentisinden bahsetmek istiyorum.

Yoast SEO eklentisi arama motorları sitenize ulaştığında içeriğinizi kayıt edebilmesi için bir yönergeye ihtiyaç duyar. Bu yönerge sitemap(site haritası) denilen bütün içeriğin sıralandığı ve listelendiği özelliktir. Bu özelliği bize sunan ve arama motorlarında yapılan aramalar için sitenizi kullanıcıya ulaştırmak istediğiniz durumlarda çok fazla düzenleme ve iyileştirme sağlayan bir eklentidir. Arama motorları sıralamalarında üst sıralarda çıkmak isteyenler için ve bence en faydalı özelliğiyle odak anahtar kelimenin belirlendiği ve buna göre içeriğin düzenlenmesi gerektiği bilgisini bize veren eklentidir.

Yoast SEO bu özellikleri ile birlikte içerik ne kadar zengin olursa olsun seo çalışmalarına uygunluğunun kontrol edilmesi gerektiğini bize hatırlatır. Bu düzenlemeleri yaptıktan sonra ciddi anlamda trafik ve sıralama sağlayabilirsiniz siteniz ve içeriğiniz hakkında. Bir konu hakkında yazmak, makale oluşturmak ciddi anlamda emek ve sabır isteyen bir iştir. Bu anlamda emeğinizin karşılığını almak ve bu yazılarınızı ilgili kullanıcılara ulaştırmayı düşünüyorsanız Yoast SEO eklentisini mutlaka kurmanız gerekmektedir. 

WordPress Yoast SEO eklentisini indirmek için tıklayınız. Sitemap(site haritası) oluşturmayı kesinlikle unutmayın. (Görsel verilen bağlantıdan alınmıştır.)

Bu yazımda wordpress eklenti yükleme işlemleri hakkında bilgi vermeye çalıştım. Hem yönetici paneli(sayfası) üzerinden wordpress eklenti yükleme aşamalarını sıraladık hem de ftp programı ile birlikte eklenti yükleme işlemlerine değinmiş olduk. Son olarak sitenizde mutlaka bulunması gereken eklentiler hakkında detaylı bilgi vermeye gayret gösterdim.

 

Bir sonraki wordpress yazılarımda eklentiler hakkında yapılması gereken detaylı işlemler hakkında bilgi vermeye çalışacağım. Ve diğer önemli eklentileri sırayla sizlere tanıtabilirim. WordPress eklentiler konusu tabi ki belirtmiş olduğum bu eklentilerle sınırlı değildir. Zamanlar bunları da tek tek sizlere tanıtmaya gayret göstereceğim…

WordPress Tema Yükleme – Eklentiler ve Diğer Önemli Ayarlar (Video)

WordPress tema nasıl yüklenir? Eklentiler nasıl yüklenir? WordPress için gerekli eklentiler nelerdir? Bunlardan bahsetmeye çalıştım. WordPress tema yükleme, gerekli eklentilerin kurulması ve bunlarla alakalı diğer önemli ayarların düzenlenmesi uygulamalı olarak anlatıldı… Genel olarak wordpress kurulumundan sonra yapılması gereken yüklemeler, düzenlemeler ve ayarlardan bahsetmeye çalıştım.

Okuduğunuz ve izlediğiniz için teşekkür ederim…

Takip et!

2 Bu yazı hakkındaki yorumlar

 • serdar çali

  31 Aralık 2016 at 12:08
  süper anlatım teşekkür ederiz çok yardımcı oldunuz
  • Faruk Yaman

   10 Şubat 2017 at 03:09
   Rica ederim Serdar Bey. Faydalı olduysa içerik ne mutlu bana. İlgi ve alakanız ve bu güzel yorumunuz için ben teşekkür ederim... :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2016 uzam.org içeriği 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ile
5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu tarafından korunmaktadır.
Hakkında|İletişim|Gizlilik Politikası|Kullanım Şartları – İçerik Hakları|Sitemap