Uzam Nedir? Bu uzam.org neyin nesi…

Evet arkadaşlar bu yazımda blog için neden uzam kelimesini kullandığıma ve bu süreçte hangi araştırmaları yaptığımdan bahsetmek istiyorum.

İlk olarak isim bulmak ve bu isme karar vermek gerçekten sancılı bir dönem. Yazı yazarken bile seçilen başlık nasıl içeriği yansıtması gerekiyorsa sitenin ismi de elbette içeriği yansıtmalıdır diye düşünüyorum. İşe ilk olarak boşta olan domain(alan adı) isimlerine bakmakla başlamıştım. Uzam.org‘un boşta olduğunu gördüm ve bir nevi pusuda beklemeye başladım.

 

 

 

Uzam Nedir?

  1. FELSEFE TERİMİ
    algılanan nesnelerin, cisimlerin ana niteliği, uzayda yer kaplama.
  2. MATEMATİK TERİMİ
    bir nesnenin uzayda doldurduğu, kapladığı yer.
    (Kaynak: Vikisözlük)

Evet ismi seçerken dikkat ettiğim noktalardan biri de uzam kelimesinin felsefe ve matematik terimlerinin anlamları olmuştu. Daha sonra felsefe terimine yoğunlaşıp uzamla alakalı ufak bir araştırma yaptıktan sonra Stephen Kern’nin Zaman ve Uzam Kültürü isimli kitabına ve kısa bir özetine göz atmıştım. Özette kitabın Durkheim’ın zaman ve mekanın sosyal göreceliliğine odaklanarak uzam ve zaman kültürünü saptadığını gördüm. Burada dikkatimi çeken tek nokta “zaman ve mekanın sosyal göreceliliği” olmuştu. Çünkü hepimizin günlük hayatta olayları yorumlarken sosyal göreceliliği ön plana aldığını fark etmiştim. En azından söylemlerimizin bir çoğunun olayları yorumlarken sosyal görecelilik kavramıyla şekillendiğine karar verdim.

Gerçekten de bu böyleydi. Şöyle zaman ve mekan kavramlarını düşündüğümde hep bir kişisel yorumlarımız bulunmaktaydı. Geçen zamanı düşünün, hem de baya zor geçen bir zaman dilimini, birini ya da bir şeyleri beklediğimiz anları düşünün bu o anda sizin zaman kavramını nasıl yorumladığınızla alakalı değil midir? Saatler ya birbirini kovalayabilir ya da gerçekten zaman size göre geçmiyor olabilir.

Mekan kavramına değinecek olursam içinde bulunduğunuz yaşadığınız yeri, evinizi düşünün. Sizin için belki bir zindan(içinde hapis olduğunuz) bir başkası için de belki de sıcacık bir yuva ihtiyacı olarak algılanabilir. Mekanları yorumlarken ve değerlendirirken bile görecelilikten rahatlıkla bahsedilebilir.

uzam.org | Zaman ve Mekânın Sosyal Göreceliliği Üzerine

Konuyu toparlayacak olursam bahsetmiş olduğum araştırmaları ve kavramları tek bir potada eriterek böyle bir sloganla bir platform oluşturmaya karar verdim. İnsanlar çoğu zaman zaman ve mekanın farklı farklı yorumlamalarıyla davranışlarını şekillendirir. Bahsetmiş olduğum isim aramak konusunda bile naçizane ben eğer bu blogu oluştururken keyifli zaman geçirebiliyorsam bu zaman kavramını nasıl şekillendirdiğimle alakalı bir konudur. Aynı zamanda mekan olarak internet ortamında değil de başka bir platform belirleyerek(örneğin bu yazdıklarımı kağıda dökmek veya bunlarla alakalı bir dergi çıkartmak olabilirdi.) bu fikirlerimi sizlerle paylaşmış olsaydım belki de çok farklı fikirler sunar ve bunu okuyucuya ulaştırabilirdim.

Platform seçerken internet ortamını seçmiş olmam kesinlikle daha özgür ve ulaşılabilir bir medya kanalı olduğu içindir. Tabi ki daha kolay ve anlaşılır olması, okuyucu yormaması, hatta dikkat çekmek istediğim konulara yazı içerisinde rahatlıkla dikkat çekebilmem gibi birçok sebebi bulunmaktadır.

Zaman içerisinde neden bu platformu tercih ettiğim ve hangi alt yapıyı kullandığımdan bahsetmek isterim.

Bu bir bilgilendirme yazısıdır.

Okuduğunuz için teşekkür ederim…

Takip et!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2016 uzam.org içeriği 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ile
5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu tarafından korunmaktadır.
Hakkında|İletişim|Gizlilik Politikası|Kullanım Şartları – İçerik Hakları|Sitemap