Tinnitus: Kulakta Çınlayan Nefret – Bölüm 1

Evet başlık fazlasıyla karamsar gelebilir sizlere. Ancak maalesef bu rahatsızlık (tinnitus) insanlar tarafından yeterince bilinmiyor. Bu yazımda tinnitusun ne olduğunu ve biz tinnituslu bireylerin gündelik yaşamında neler çektiğini anlatmaya çalışacağım.

Tinnitus Nedir?

Tinnitus - Kulakta Çınlayan Nefret

Tinnitus, aslında hepimizin bildiği kısa süreli kulak çınlamalarıyla nitelik olarak aynı. Ancak iş niceliğe gelince biraz değişiyor. Yani normalde yaşanılan kısa süreli seslerin tüm hayatınızı kapladığını düşünün. Kabus gibi değil mi? Peki insan nasıl tinnituslu olur?

Şimdiye kadar geçen yaklaşık bir yıllık süreçte bu rahatsızlıktan muzdarip insanlarla ve doktorlarla yaptığım istişareler sonucu vardığım bazı kanılar var. Öncelikle genel olarak bir tanım belirtmek gerekirse: Kulak çınlaması (Tinnitus), iç kulağımızda yer alan işitme hücrelerinin mikroskopik kıllarının bükülüp kopmasıyla hareketlerinin süreklilik arz etmesi veya rastgele olması sonucu işitme hücrelerinin beyne elektrik etkilerini gürültü şeklinde sızdırmaya başlaması durumu olarak tanımlanabilir. (Kaynak: Kulak çınlaması Vikipedi sayfasından esinlenilerek yazılmıştır.)

Peki Bu Hasar Nasıl Meydana Gelebiliyor?

Aslında insanın her duyu organı kendine göre hassastır.  Ancak kulakların doğrudan denge sistemi gibi unsurlara bağlı olması daha fazla önem arz etmesine sebep olabiliyor. İnsan tabii ki bazı şeylerin değerini kaybettikten sonra anlıyor. Bu başlık altında söylenen şeyler aslında çoğu insan tarafından bilinen şeyler. Ancak tinnituslular açısından çok önem taşıyabiliyorlar.

İlk olarak söylenebilecek  şey kesinlikle yüksek sese maruz kalmamak. Çok etkili olduğu bilinen bir gerçek. İşitme kayıplarına sebep olduğu gibi tinnitusa da sebep olabiliyor. İkincisi ise ağır orta kulak iltihapları. Bu iki sebep benim şimdiye kadar gördüğüm en etkili sebeplerdi.

Tinnitus Bende Nasıl Başladı

Gelelim bu yazının esas amacına. Tinnitus hakkında bilgileri ve belki de geçirilebileceğine dair hurafeleri basit birkaç arama ile bulabilirsiniz. Peki bir tinnitus hastası duygusal ve sosyal olarak neler yaşıyor bunları düşündünüz mü? İşte ben de bunları anlatmak istiyorum. Ve ardından bu rahatsızlığa nasıl alıştığımı anlatacağım.

 İlk Kıvılcım!

Aslında çok da duygusal bir insan değilimdir. Ancak yapmak istediğim ve yapmaya hazırlandığım mesleğin de yardımıyla bu hastalığın yaptığı duygusal yıkımı anlatmaya çalışacağım.

Bir Ekim gecesiydi. Her zamanki rutin stajlarımdan birine gitmiş. Çıkışta arkadaşlarımla bir şeyler atıştırmış ve eve dönmüştüm. Her şey her zamanki gibiydi. Olağanüstü sıradandı.

Ve gece ansızın yatakta doğruldum. Kulaklarımda amansız bir ses gürlüyordu. Başta dışarıdan geliyor diye düşündüm. Ya da evin içerisindeki bir aletten. Ancak kulaklarımı kapattığımda bile devam etmesi çok korkutucuydu. Kafamın içerisinde susturamadığım bir ses vardı!

İkinci Gün

Tabii ki o gece hiç uyuyamamıştım. Ve bu uykusuz geçen geceler silsilesinin  yalnızca ilk halkasıydı. Bu zincire daha çok halka geçirecektim. Zaten geceleri kolay uyuyabilen bir insan değildim. Ancak bu hastalıktan sonra uykularım bana haram olmaya başlamıştı. Ve en kötüsü de bu olaylar olurken benim vize sınavlarımın başlamış olmasıydı. İkinci gün benim için bu kısa ömrümün belki de en zor günüydü. çünkü sabaha kadar gözlerimi kırpmamıştım. Hiç kimseye derdimi anlatamamıştım. Sabaha kadar zaman zaman gözyaşı dökmüş zaman zaman da öfke nöbetlerine tutulmuştum. Ertesi gün bu halde önceden çalıştığım ilk sınavıma girdim. Ve tabii ki kendimde olmadan otomatikleşmiş düşüncelerle sınavı bitirdim. Tabii ki işler bununla bitmedi.

O gün akşama kadar internette tinnitus ile ilgili makaleler okudum. Araştırmalar yaptım. Hiç olmadık hastalıklarla ilişkisi olduğu söyleniyordu. Tabii ki çok korkmuştum ve sürekli ailemle telefonda konuşmaya çalışıyordum. Benim bu halimi gören etrafımdaki insanlar da kendilerince yardımcı olmak istiyorlardı ancak ben bırakın insanlarla diyalog kurmayı, kendimden nefret eder hale gelmiştim. Ve bu duygu dalgalanmaları yalnızca bir güne sığmıştı. Bunda sınavlardan kaynaklanan stresin de etkisi vardı ancak bu kadar yük omuzlarıma ağır gelmeye başlamıştı.

Üçüncü Gün: Hastane Yolu Tutulur

Tinnitus - Kulakta Çınlayan Nefret

Çoğu klasik Türk insanı gibi hastaneden hoşlanmayan biriyim. Ancak kulaklarımdaki anormal gürültü beni hastane yolunu tutmaya itti.  Öğrenci yaşamının kısıtlı imkanları dolayısıyla bulunduğum yerleşkeye en yakın sağlık kuruluşu olan Konya Meram Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ ne gittim. O gün sınavlarıma bir gün ara verilmişti ve sınavlar benim umurumda bile değildi. Ancak içimde hala bir umut bir ilaçla bunun geçebileceğini fısıldıyordu.

Saatler süren bir bekleyişin ardından odyometri testine alındım. Bilmeyenler için açıklamam gerekirse odyometri testi sese karşı yalıtılmış ufak bir kabin içerisinde, kulaklık vasıtası ile çeşitli frekanslar verilerek işitme potansiyelinizin test edilmesine dayalı bir işlemdir. Ufak çapta işitme zorluğu çektiğim için bu teste bir aşinalığım vardı. Ardından muayene odasına girdim.

Şikayetim sorulduktan sonra ufak bir muayene yapıldı ve tabii ki hiçbir şey bulunamadı. Ardından ismini vermek istemediğim diplomalı tüccar tarafından tinnitus önleyici cihaz almaya teşvik edildim. Bu çirkin sözü kullanmamın sebebi bana bir kart vermesi ve kendi anlaşmalı dükkanından alışveriş yapmamı istemesiydi. Ardından söylediği bir söz beni paniğe itti. Söylediğine göre bundan önce var olan işitme kaybımı ihmal etmem sonucu kulağımdaki işitme sinirlerim zarar görmüştü ve belki de hayatımın sonuna kadar bu sese mahkum olarak yaşayacaktım.

Hastaneden Çıkış

Hastaneden çıktıktan sonra kafamdan çok kötü düşünceler geçiyordu. Ancak yazılan ilaçları kullanmalıydım ve geçmesi için dua etmekten başka bir çarem yoktu. Ailemi defalarca arıyordum ve onlardan bana bir çıkar yol göstermelerini bekliyordum. Sınavlarım tüm hızıyla devam ediyordu ve ben çalışmama rağmen uyku uyuyamadığım için berbat sınav dönemleri geçiriyordum. Tinnitus’un karanlık yüzünü görmüştüm.

Sonra benim bu halime kayıtsız kalamayan ailem sınavları bırakıp gelmemi bile söylediler. Ancak benim eğitim hayatımı riske atmamam gerekiyordu ve severek okuduğum bu bölümden beni ayırmak için kesinlikle daha fazla şey gerekliydi.

O gün eve döndükten sonra olduğum yere bayılır gibi uyumuştum çünkü müthiş uykusuzdum. Ve bu uykusuzluk halisünasyonlara bile sebep olabiliyordu.

Bu yazımda tinnitus rahatsızlığımın başlangıç aşamasında yaşadıklarımı anlatmaya çalıştım. Bu yazı bölümler halinde devam edecektir. Sonraki yazımda görüşmek üzere…

Yazının diğer bölümü: Tinnitus: Kulakta Çınlayan Nefret – Bölüm 2

Muhammet Mevlüt TUNÇER
Latest posts by Muhammet Mevlüt TUNÇER (see all)

5 Bu yazı hakkındaki yorumlar

 • Faruk Yaman

  10 Ağustos 2016 at 17:00
  Kulak rahatsızlığını ve bu sağlık problemini yaşayanları anlamak adına güzel bir farkındalık yaratabilir bu yazı... Teşekkürler devamını bekliyorum, emeğine sağlık :)
 • Mehmet

  10 Ağustos 2016 at 18:51
  Merhaba... Kulkaklarında tinnitus rahatsızlığı olan birisi olarak yazılarınızın devamını merakla bekliyorum. Emeğinize sağlık. Selamlarımla..
  • Muhammet Mevlüt TUNÇER

   10 Ağustos 2016 at 19:30
   Teşekkür ederim sayın hocam. Yazının devamı mutlaka gelecek. Acil şifalar diliyorum.
 • halil demirezen

  12 Ağustos 2016 at 23:42
  Çok güzel bir yazı olmuş. Ellerinize ve emeğinize sağlık. Devamını bekliyoruz.
  • Muhammet Mevlüt TUNÇER

   13 Ağustos 2016 at 01:07
   Sağolun hocam devamı gelecek inşallah

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2016 uzam.org içeriği 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ile
5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu tarafından korunmaktadır.
Hakkında|İletişim|Gizlilik Politikası|Kullanım Şartları – İçerik Hakları|Sitemap