NİÇE NE ANLATMAK İSTİYOR

NİÇE

NİÇE VE ÇEKİÇ FELSEFESİ

Felsefe tarihine damga vurmuş olan NİÇE felsefe tarihinin tabiri caizse bir anti-kahramanıdır. Felsefe tarihinde kendinden önceki yıllardır kabul görmüş felsefi sistemlere ve değer yargılarına karşı gelerek kendine has bir felsefi bir sistem kurmuştur. Felsefe ve inanç sistemlerine sert eleştiriler getirmiştir ve bu yüzdendir ki felsefesi çekiçle felsefe yapmak olarak adlandırılmıştır.

NİÇE DÜŞÜNCE YAPISININ GELİŞİMİ

NİÇE’nin düşünce sisteminin en temel besleyicisi şüphesiz yaşam tarzıdır. Niçe yaşamı boyunca yalnız yaşamaya çalışmış ve güçlü bir kişilik sahip olmuştur. Öyledir ki bu güçlü kişiliği yakalandığı çeşitli ruhsal ve patolojik hastalıklar bile yıldırmamış yarı baygın yarı ayık hallerde veya hastalığın etkisindeyken, uykusuzken bile yazmayı bırakmamıştır.

ETKİLENDİKLERİ

NİÇE’nin fikir yapısının gelişmesinde bütün felsefi sistem etkili olmuştur diyebiliriz. Çünkü kendisinden önceki sistemi eleştirebilmek için yine de o sistemden etkilenmesi gerekir özellikle ilk çağ filozoflarından. Bunların dışında roman yazarı olarak DOSTOYEVSKİ hocası sayılan SCHOPENHAUER söylev ve hayata dair düşünceler açısından MONTAİGNE üstün insan olarak gördüğü GOETHE’den ruhi açıdan etkilenmiştir diyebiliriz.

BÖYLE BUYURDU ZERDÜŞT VE ÜSTÜN İNSAN

NİÇE’nin insanlığa hediyesi olarak gördüğü en büyük ve kapsam açısından en derin metaforları barındıran kitabı üstün insan fikrinin yayılması açısından önemlidir. NİÇE bu kitapta bir ilki gerçekleştirmiş ve felsefeyi edebiyatlaştırmış felsefi düşüncelerine olay olgusu katmıştır. Olay olgusu halinde üstün insan terimi yoğun olarak işlenmiş ve tanıtılmaya çalışılmıştır.

ÜSTÜN İNSAN NEDİR?

Niçe - Üstün insan nedir?

Kısa bir giriş yazısından sonra üstün insan kavramına giriş yapalım. Niçe üstün insan tabiriyle insanın üstünde özelliklere sahip olan bir varlığa işaret etmiş. Ve her insanın üstün insana doğru kendini geliştirmesini ve değiştirmesini istemiştir. İnsan aşılması gereken bir şeydir der. İnsanı evrimsel gelişim tablosunda hayvanla üstün insan arasında ki yere koyar.

NİÇE’YE GÖRE ÜSTÜN İNSAN

Niçe’ye göre üstün insan kendi değer yargılarını oluşturmuş ve şüphesiz kendi yaşamını kendisi kontrol eden insan yani özgür insan anlamındadır. Bütün insanlar ya efendidir ya köle. 20.yy dünyası köle kültürü ve kölelik üzerine kurulmuştur. Bu noktada üstün insan kendisine nasıl yaşanacağını söyleyenleri dinlememeli dağlarda yalnız başına yaşamalıdır der Niçe. Kendisine empoze edilen dini öğretilere ve yeryüzü yaşamının kötülenmesine karşı gelir. Özgürlük yalnız başına dağlarda yaşamaktır der.

ÜSTÜN İNSAN

Üstün insan öğretmenden ilham alır ama sürekli öğrenci de kalmaz. Üstün insan kendi ahlaki değerlerini kendisi oluşturur. Dışarıdan gelen ahlaki değerleri benimsemez. Üstün insan ya hep ya hiçtir. Uçmayı öğrenemiyorsa daha erken düşmeyi öğrenir. Üstün insan kimseye bağımlı kalmaz. Fikir akımlarını okur ama kendi fikir akımlarından ilham alır. Doğayı ve hayatı sever. Ölümden sonraki yaşamdan çok şimdiki zamanın tadını çıkarmayı sever. İçgüdülerinin insanlığın temeli olduğunu bilir gerekirse saldırgandır. Balık vermez, balık tutmayı öğretir. En yakın arkadaşına bile serttir yapay acıma ve merhamet yerine gerçek bir eleştiri ve sertlik barındırır.

TANRI ÖLDÜ MÜ?

Niçe - Tanrı öldü mü?

Tanrı öldü ne demektir neyi açıklar konusuna girmeden önce Niçe’den önce Baruch Spinoza tanrı öldü demese bile tanrıyı öldürmüştür. Niçe de Spinoza da tanrı öldü derken kilisenin benimsetmeye çalıştığı Tanrı düşüncesini kastetmiş. Ve bunların gerçek olmadığı birer safsata olduğundan bahsetmiştir. Özetle Kilisenin benimsettiği yapay, acıyan, merhamet içerikle sahte Tanrıya karşı söylenmiş bir laftır. Ateist bir içerikten çok bir reddediştir. Kendisinin belirttiği gibi tanımlanan Tanrının üstün insanın tanımına uygun bir Tanrı olmayışındandır.

NİÇE VE GÜÇ İSTENCİ

NİÇE’ye göre evren güç istenciyle bürünmüştür. İnsan da güç istencinin yürüyen, konuşan ve varlığa bürünen halidir. İnsan ve insandan oluşan evren güç istenci üzerine kurulmuştur. Her insan güçlü olmak ister ve tüm arzusu bu yöndedir.

BENGİ DÖNÜŞ

Bengi dönüş düşüncesi NİÇE’nin Nihilizm düşüncesinin temelini oluşturur en temel noktada Aristotales’in Tanrı anlayışına karşı çıkar. Evreninin devinimini sağlayan bir hareket başlatıcısının aksine hayatın başlangıcı olmayan sonsuz bir dönüş olduğunu savunur. Hayat bir hiçlik ve boşluktan ibarettir başlangıç neyse son da odur. Bir hiç ve hayat böyle devam edip gidecektir.

 

“Yaşadığın ve yaşamakta olduğun bu hayatı, yeniden ve sayısız kere daha yaşamak zorunda kalacaksın; içinde yeni hiçbir şey olmayacak: Yaşamındaki her acı, her sevinç, her bir düşünce ve her bir soluk, tarif edilemeyecek kadar küçük ya da büyük her şey, arka arkaya ve aynı sırayla, sana dönecek – ağaçların arasından süzülen şu alaca karanlık ve şu örümcek bile, şu an ve ben kendim bile. Varoluşun sonsuz kum saati, içinde toz lekesi olan sen ile, yeniden ve yeniden baş aşağı çevrilecek!”

(Kaynakça: Bu kısım Friedrich Nietzsche – Vikipedi sayfasından alıntılanmıştır.)

(Görsel Kaynakça: Niçe Öne Çıkan Görsel, Niçe, Niçe – Tanrı öldü mü?, Niçe – Üstün insan nedir?)

Bu yazımızda NİÇE’nin neleri anlatmak istediğini ve üstün insan kavramını elimden geldiğince açıklamaya çalıştım. Şu da belirtilmelidir ki NİÇE  popüler kültürün ürünü değildir. Felsefesi derin ve karmaşık olup ön okumalar gerektirmektedir ve popüler kültüre adapte edilmesi en başta NİÇE felsefesine karşıdır.

Zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkürler.

Oğulcan Barlas
Takip et!
Latest posts by Oğulcan Barlas (see all)

1 Bu yazı hakkındaki yorumlar

  • Can Murat

    29 Nisan 2018 at 12:08
    Niçe'nin bu meşhur sözünde her insanın, her okuyanın kendine has bir anlam çıkarması gerektiğini düşünüyorum ki, aslında "üstüninsan" tanımı gereği doğrusu da budur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2016 uzam.org içeriği 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ile
5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu tarafından korunmaktadır.
Hakkında|İletişim|Gizlilik Politikası|Kullanım Şartları – İçerik Hakları|Sitemap