KÜLTÜR VE EVRİMSEL SÜREÇTE İNSAN BEYNİ

EVRİMSEL SÜREÇ VE İNSAN

Şüphesiz her canlı varlık hayatta kalabilmek için kendi doğal ortamına ayak uydurmalı ve yaşamını devam ettirip hayatta kalabilmek için kendine ait silahlar üretmektedir. Bu silah diğer canlı varlıklarda doğal ve yapay adaptasyonlar sonucu birçok şekilde gerçekleşirken (örneğin kutuplarda yaşayan ayıların avlarını daha iyi avlayabilmeleri için ve ortama ayak uydurabilmeleri için beyaz renge evrilmeleri gibi) insanoğlu kültür yapısını ve beyinsel evrimini gerçekleştirerek kendine ait bir silah edinmiştir.DÜŞÜNMEK!

Kültür - Evrimsel Süreç ve İnsan

 

İNSAN BEYNİ VE KÜLTÜR

İnsan Beyni ve Kültür

Kısa bir giriş yazısından sonra tabiri caizse düşünen bir hayvan olan insan beyninin nasıl süreçlerden geçtiğine değinelim. İnsanlık tarihi boyunca insan beyninin gelişmesinde kimsenin şu an değerini anlamasa bile ateşin icadı ve  ateşin icadının sonucu besinlerden alınan protein miktarının artmasıyla insan beyninin biyolojik donanım olarak gelişime hazır hale gelmesi büyük bir rol oynamaktadır. Bu büyümenin ardından insanoğlunun ‘sembollere anlam vermesi’ sonucu dili geliştirmesi ve ardından ilk çivi yazısının bulunmasıyla beraber insanların doğadan öğrendiklerini kaydetmesi ve diğer insanlara aktarması sonucu kültürün gelişmesi kültürün gelişmesi sonucunda ise insan beyninin gelişimi birbirini izler. Yani sonuç olarak KÜLTÜRÜN GELİŞMESİ SONUCU İNSAN BEYNİ GELİŞME KAYDETMİŞTİR.

KÜLTÜRÜN TEMELİ:DİL VE YAZI

Yazının başında belirttiğimiz gibi insanoğlunun doğa da hayatta kalmasında en önemli süreç diğer canlılara nazaran düşünme süreçlerini aktif olarak kullanmasıdır. Peki insan nasıl oldu da bu kadar karmaşık düşünmeye başladı.İnsanoğlunun ilkel düşünme süreçlerinde komplike düşünme süreçlerine geçişte en önemli etkenlerden biri aktif olarak konuştuğu dildeki sözcüklerle düşünmesidir. Bir başka deyişle her insan otomatik faaliyetler sonucu farkına varmasa bile karmaşık düşünmeye kelimeler yoluyla başlar ve düşünce karmaşıklaştıkça düşünce süreçlerinde aktif rol oynayan iç ses daha da artar. Peki insanlar sözcükleri nereden öğrenir şüphesiz bir önceki kültürün onun için sakladığı tarihin ilk kitabelerinden bugünün bilimsel makalelerine kadar uzanan kitaplardan yeni sözcükler ve yeni kelimeler öğrenerek daha karmaşık düşünmeye başlar.

Günümüz Dünyasında Evrimsel Açıdan Kitap Okumanın Önemi

 GÜNÜMÜZ DÜNYASINDA KİTAP OKUMANIN EVRİMSEL AÇIDAN ÖNEMİ

Bu süreçte günümüz modern insanlık kültürünün unuttuğu ve pek başvurmadığı romanlar ve kitaplar günümüz dünyamızın karmaşık düşünce süreçlerine ulaşmamızda tahmin edilenden daha çok işe yaramıştır. Zaten bilindiği üzerine günümüz dünyasında bile daha çok kitap okuyup daha çok bilgisi olan yani daha çok sözcük bilgisi olan insan şüphesiz diğer insanlardan pragmatik açıdan daha çok avantajlı olup daha çok sözcük bilgisine sahip olduğu için daha karmaşık düşünebilmektedir ve kültürel olarak da kendisini daha çok geliştirmiştir. Sonuç olarak kültür dil ve yazı birbirinden ayrılmayan ve insanoğlunu diğer canlılardan ayıran ayrılmaz bir bütündür ve bu sistem şüphesiz bir dişli sistemin çarkları gibi işler ve insan denen varlığın ve bu varlığın beyninin ve buna bağlı olarak düşünce süreçlerinin gelişimimde yadsınamaz büyük bir role sahiptir.

Umarım bu yazıdan sonra dilin, kültürün ve sözcüklerinin insanoğlu açısından ne kadar önemli olduğu hakkında az da olsa bildiklerimi aktarabilmişimdir.

Zamanınız ayırıp okuduğunuz için teşekkürler.

Oğulcan Barlas
Takip et!
Latest posts by Oğulcan Barlas (see all)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2016 uzam.org içeriği 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ile
5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu tarafından korunmaktadır.
Hakkında|İletişim|Gizlilik Politikası|Kullanım Şartları – İçerik Hakları|Sitemap