İnsanlar İyi mi Yoksa Kötü mü? (Eğitim)

Çevremizdeki insanların sürekli insanlardan yakındıklarını dile getirdiklerine şahit olmuşuzdur. Mesela insanlar şöyle tehlikeli, bütün insanlar kötü, bu devirde insanlara güvenmeyeceksin gibi tarzında cümleler kurarak bütün insanları genellemiş olurlar. Hâlbuki bütün insanlar ne iyidir ne de kötüdür. Tabi ki bunları ifade edenler de bunun farkında ancak o anda söyledikleri için ne diyeceklerini tam olarak belli edemiyorlar ve böyle bir yanılgının içine düşüyorlar.

İnsanlar İyi mi Yoksa Kötü mü? Karar zamanı…

Gelin insanların iyi ya da kötü olduğuna beraber karar verelim. Bu konu hakkında neleri doğru neleri yanlış biliyormuşuz ve yanlış olan düşüncelerimizi değiştirerek yerine doğrularını koyduğumuzda günlük hayatımızdaki yaşam kalitemizin daha iyi olacağının ve artık sürekli insanlarla uğraşmaktan da vazgeçeceğimizin farkına varmış olacağız.

 

İnsan ve Eğitim İlişkisi…

Çevremizdeki canlılar arasında üst düzey düşünebilme, aklını kullanabilme, tahlil etme gibi zihinsel süreçleri en iyi barındıran insanoğludur. İnsanoğlu dünyaya gelir gelmez 3-4 yaşına kadar psiko-motor ve bedensel gelişimi ön plandadır tabi zihinsel gelişimi göz ardı etmemek lazım ancak asıl zihinsel gelişimin başrol almaya başladığı dönem belirtilen yaşlardan sonraki kısımdır. Bu da demek oluyor ki eğitim artık insanın yaşamına girmeye başlıyor. İnsanın kişilik gelişimi açısından ilk 5-6 yaş kritik olup anne-baba tutumları, çocuğun koşulları, aile eğitimi, çevresel koşullar gibi süreçler önemli faktörler arasındadır. Ancak bu yaşları sağlıksız geçirenler ileri de kesin olarak kopuk bir kişilik yapısına sahip olacağı anlamına gelmez.

 

İşte eğitim burada devreye giriyor. Şimdi insanların iyi mi kötü mü olduğuna değinmenin zamanı geldi. Bazı kişilik kuramcıları insanın doğuştan kötü ve yıkıcı olduğunu, bazıları nötr bir varlık olduğunu, bazıları ise iyimser, yapıcı bir varlık olduğunu söylemektedir. Hattı bazıları ise insanın iyi ya da kötü olmadığını davranışlarının iyi ya da kötü olduğunu belirtir. Yani bir insanın davranışına bakılarak bunu kişiliğine atfedilemeyeceğini söyler. Bu kuramcılardan yola çıkarak şu sonuca varılabilir; aslında insan kötü bir varlık olmayıp iyiliğe meyilli üst düzey bir canlıdır. Burada en son ki belirtilen kuramda olduğu gibi bir insan mesela camı kırdı diye o insanı kötülersek iyi olan davranışlarını yok saymış oluruz ve aslında da o insana kötü etiketini yapıştırarak biz de kötü bir davranışın altına imza atmış olur. Buraya kadar insanların iyi ve kötüyle ilgili kişilik kuramcılarının dedikleri ve insanın gerçekte iyi mi ya da kötü mü olduğu açıklandı.

Peki neden böyle bir durumun varlığı söz konusu…

Şimdi kötü davranan ya da kötü olarak nitelendirdiğimiz insanların neden böyle olduğuna değineceğiz.

Aslında insanlar kötü olmayıp insanların kötü olmasını sağlayan kötü sistemin ta kendisidir. Sistem arızalı ise oradan kötü insanların çıkması da muhtemeldir. Yani doğuştan insanlar kötü olarak dünyaya gelmez. Nasıl yetiştirilirse ve hangi yöne gideceği belirlenirse ona göre hareket edecektir. Kişilik olarak bazı insanlar sert mizaçlarla dünyaya gelebilir ama bu onun kötü olduğu anlamına gelmez, kısacası çevresel faktörlerin iyi ve kötüyü belirleme de etkisi çok büyüktür. Dediğimiz gibi insanların hiçbir suçu yok suçu insanda değil de sistemde arayın. Bu konuya güzel bir örnek vermek istiyorum.

Birbirinin aynısı iki ham madde düşünün bu iki ham  maddenin birisi A fabrikasında işlenerek işlevsel, kullanışlı ve yararlı bir ürün haline getiriliyor. Diğeri ise B fabrikasında işlenerek işlevsel olmayan ve zarar verebilecek bir ürün haline getiriliyor. Şimdi sorum açık ve net, burada suçlu ham madde mi yoksa fabrika mı? Cevabı siz verdiniz zaten, evet suç fabrikanın. Belki de o ham madde B de değil de A fabrikasında işlenseydi böyle olmayacaktı. Örnekten yola çıkarak görüldüğü üzere insanın da suçu yok suç sistemde. İyi olmayan bir sistemden iyi insanların çıkmasını beklemeyin doğal olarak fonksiyonel olmayan insanlar yetişecektir.

Eğitim sistemini vurgulamak isterim.

Sürekli vurguladığım sistemi hiç merak ettiniz mi? Bu sisteme eğitim sistemi diyorum. Eğitim sistemi iyi olmazsa görüldüğü üzere nitelikli, kaliteli insanlar çıkmıyor. Bu eğitimi sadece başarı odaklı olarak düşünürsek; ahlak, beraberlik, dürüstlük, vizyon, işbirliği, nezaket, mütevazilik gibi değerlerden yoksun kalır. Yerini kibir, hırs, rekabet, kıskançlık gibi süreçlere bırakarak bu da otomatik olarak kötülük kapısının anahtarını açmış olur. Örneğin bir doktor hastalarını hizmet için, faydalı olabilmek için tedavi etmeyip her bir hastayı parasal kaynak olarak düşünüyorsa bu doktorun düşüncesi kötüdür çünkü eğitim onu bu hale getirdi. Tabi ki burada günah keçisi olarak da sadece eğitim sistemini suçlamayalım. Anne-baba tutumu, ekonomik koşullar gibi durumlar da bu süreçte etkili olabilmektedir.

 

Konuşulacak daha çok şey var aslında ancak fazla uzatmadan sonuçlandırmak istiyorum. İyi bir eğitim sistemi oluşturulursa ve bu konuda da aileler bilinçlendirilirse gerçekten bazı şeyler iyi bir şekilde yoluna girecektir. Tekrardan insanlar birbirlerine güvenecek, saygı duyacak, birbirlerini anlayacaklar ve insanlık adına güzel şeylerin altına imza atacaklar. Sonuç olarak iyi ve nitelikli insanlar yetiştirilmiş olacak. Bunlar ancak kaliteli ve sistemli bir eğitim sistemiyle olur. Biz de neden olmasın?

 

Bir sonraki yazılarımda görüşmek üzere. Sağlıcakla kalın…

Tavsiye yazı: Doğru bilinen yanlışlar ve doğruları

Osman Türkmen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2016 uzam.org içeriği 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ile
5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu tarafından korunmaktadır.
Hakkında|İletişim|Gizlilik Politikası|Kullanım Şartları – İçerik Hakları|Sitemap