İnsanın iç savaşı, iç denetim ve dış denetim…

İnsanın iç savaşı-iç denetim-dış denetim

İnsanın iç savaşı, iç denetim ve dış denetim isimli psikolojik temellere dayandırdığım yazımdır. Sizlere bahsetmek istediğim önemli noktaları ve sırasıyla belli ifadeleri belli kalıpların içine oturtarak ilerleyeceğiz.

İlk olarak insanın iç savaşı nedir?

İnsanın iç savaşı, siyasi anlamıyla değildir. Daha çok iç denetim ve dış denetim aşamalarının harmanlanarak oluşturulduğu bir psikolojik temelli savaştır aslında. Bu bahsettiğim savaşı biraz daha açacak olursam şöyle ki insanın dışarıya karşı vermiş olduğu savaşın(direnç gösterme, savunma mekanizmaları oluşturma vs.) kendi içinde olması ve kendi ile alakalı bu mekanizmaları düzenleme ve geliştirme aşaması olarak anlaşılmalıdır.

İnsanın iç savaşı-nedir

 

 

 

Bu mekanizmaları geliştirirken genel itibariyle şu aşamalara dikkat edilmesi gerekir:
  • İnsanın vermiş olduğu savaş kendisiyle alakalı olan mekanizmalarla hareket etmeli ve bunlara bağlı olarak değişim, yenileme ve gelişimi sağlamalıdır.
  • Dikkat edilmesi gerek en temel nokta çevreye karşı vermiş olduğu savaşın bu iç savaşla alakalı olmadığını ve buna bağlı olarak ikisini birbiriyle karıştırmamalıdır.
  • Davranışlarında değiştirmeye ve pekiştirmeye yönelik hareket eden ve buna göre davranışlarını şekillendiren insan kendi hayatına karşı sorumlu olduğunun bilincinde olmalıdır.
  • İnsanın iç savaşı ve buna bağlı olarak gelişen yansıtmaları da kendine yönelik olacağı gibi zarar verecek boyutlar da olmamalı daha da fazlası bir başka çevreye bu yansıtmalar hedeflenmemelidir.
  • Uygunluğu kesinleşmeyen mekanizmalar, uygun olmayan hedefler belirlenirse sistemin(iç savaşın) vermiş olduğu arıza direkt insanın kendini hedef alabilir bu noktada yapılması gereken hazırlık aşaması, geliştirilmesi ve sonuç aşamaları planlı ve uygunluğu test edilmiş olmalıdır.

İnsanın iç savaşı ve temeli tam olarak neye dayandırılabilir?

İnsanın iç savaşı, oluşturduğu savunma mekanizmaları, olayları değerlendirmesi ve yorumlaması, davranışlarını şekillendirme, değiştirme ve pekiştirme aşamalarından oluşur. Burada dikkat edilmesi gereken en temel nokta yapılan tüm eylemlerin karşı tarafa(kişi ya da kişilere) yönelik olmamasıdır. Çevrenin etkisi olaya müdahil olacak olursa kendi savaşını tam olarak bitiremeyen insanın yüküne bir başkası daha eklenmiş olur ki bu da katlanılması zor bir durumu ortaya çıkarmış olur.

İç Denetim, Dış Denetim ve Bunlara Odaklanmış Olan İnsanlar…

İç Denetim: Terimsel olarak bir kuruluşun veya kurumun taraflıca tüm eylem ve etkinliklerini denetleyen, geliştiren, duruma bağlı olarak gerekirse değiştiren, onu sağlamlaştırmak ve onun değerini artırmak amacıyla hür ve tarafsız bir şekilde teminat ve müşavirlik hizmeti verebilendir. (İç Denetim – Vikipedi)

Bu tanım elbette bir kurum ya da kuruluşun iç denetiminden etraflıca bahsetmektedir. Bizim bu noktada odaklanmamız gereken bütün bu eylemlerin bir kurum ya da kuruluşa yönelik olabileceği gibi kendimize yönelik olabileceğinin de farkında olmaktır. (Yani iç denetim tanımından yola çıkarak da psikolojik temelli bir iç denetim yaratılabilir.)

İç Denetime Odaklanmış İnsanlar: Davranışlarında geliştirme, değiştirme ve pekiştirme amacıyla yola çıkmış olan bu insanlar, bu davranışları pekiştirmenin kendi içlerinde vermiş oldukları savaşa bağlı olduklarını ve bu yönde ortaya çıkan davranışlarına da bağlı olduklarını düşünürler. Sorumlulukları kendindedir ve kendine yöneliktir. Buna bağlı olarak da davranışlarını sergilerler.

Dış Denetim: Dış denetim terimi hakkında çok fazla bilgiye ulaşamamış olsam da genel ifadesiyle şöyle özetlenmektedir. Genelgeçerliliği bilinen uluslararası yasalara bağlı olarak yapılan maddi anlamda denetim, yasaların denetlenmesi ve performans değerlerinin ölçülmesi olarak sayılabilir. Hedeflenen, temel amacı ise bahsetmiş olduğumuz bu performans değerlerinin ölçülmesidir. (Performans Denetimi)

Bu tanım da elbette iç denetim de olduğu gibi bir kurum ya da kuruluşun dış denetimin mekanizmasından bahsetmiş olsa da dikkat edilmesi gerek nokta yapılanlara dışarıdan bir elin müdahalesidir. İç savaşın başlangıç noktası sayılmasa da dışarıya yönelik verilen bir savaşın nelerle karşılaşabileceğini gösteren, bu konuyla alakalı ipuçlarını sağlayan bir denetim mekanizması sayılabilir elbette.

Dış Denetime Odaklanmış İnsanlar: Davranışları üzerinde birçok şeyi değiştirebileceği inancına sahip olan iç denetim odaklı insanlara karşın bu dış denetime odaklanmış olan insanlar daha çok davranışlarında pek de bir değişiklik yapabileceklerine inançları yoktur. Çünkü denetim bir başka elin altındadır. Var olan yetenek, zeka ve sahip oldukları mekanizmalarla az da olsa değişime inançları bulunur.

Özetle bütün konuyu toparlayacak olursak…

İnsanın çevreye karşı vermiş olduğu savaşı çok fazla önemsediği bir gerçektir. Aslında çevreye karşı dirençli ve güçlü durmak isteyen insanoğlunun ilk olarak savaşı kendi içinde başlatması gerekir. Bu savaş sonrasında ise oluşturduğu mekanizmalar da kendine yönelik olmalıdır. Tabi ki burada bahsetmiş olduğum mekanizma bir iç denetim mekanizmasıdır. Değişime kendinden başlamış olan insan hayal kırıklığını çok az yaşar, daha sonra değişime inancı sağlamlaşır ve değişimin açık kanalına yönelerek diğer insanlara da ulaşmayı hedefleyebilir. Burada temel nokta değişimin bir başkasını hedeflemiş olması ilk etapta çok ama çok zordur ancak değişim kendini hedefleyen tarafına bakacak olan insan değişimin nasıl bir süreç içerdiğinin farkına varır ve temel noktalardan hareketle çevresini de imkanlar dahilinde değiştirmeye gidebilir.

Değişime kendimizden daha sonra da çevremizden başlamalıyız!

 

Okuduğunuz için teşekkür ederim. Bir başka psikolojik temelli derlemelerde görüşmek ümidiyle…

Takip et!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2016 uzam.org içeriği 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ile
5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu tarafından korunmaktadır.
Hakkında|İletişim|Gizlilik Politikası|Kullanım Şartları – İçerik Hakları|Sitemap