Tercihlerimizin Kurbanıyız Hepimiz! (Olay + Tepki = Sonuç)

Hepimiz Tercihlerimizin Kurbanıyız!

İnsan, hayatının belli dönemlerinde tercihlerinin kurbanı olmaktadır. Yaşanan olaylara verdiğimiz tepkiler çoğu zaman sonuçları doğurmaktadır. Verilen tepkiler aslında bir nevi tercih sayılabilir. Ortaya çıkan sonuçlar ise bizi mutlak ve kaçınılmaz olan sona doğru yaklaştırır. Hepimiz Tercihlerimizin Kurbanıyız!

Tercihlerimizin kurbanıyız! Misal uzun bir yola çıkarken arabanın bozulmasına verdiğimiz tepki genel ve doğal olarak “Şimdi ne yapacağım?” “Bu da hep benim başıma gelir.” “Başka türlü olsa şaşardım zaten.” olurken aslında duruma verdiğimiz tepki arabanın durduğu yoldaki manzaranın tadını çıkarmak olabilirdi. Böylece ilk tercih edilen değil alternatif olarak olaya olumlu bakabilmek bizi yaşayacağımız stres ve kaygıdan uzak tutabilirdi. Çoğu zaman olaylara verilen tepkinin tercihi bizi faydalı olan sonuçlara götürebilir. Bu yüzden sağ kulağı sol elle tutmak varken sağ elle tutarak kolay ve faydalı olana ulaşmak da bizim elimizdedir çoğu zaman. Zor bir süreç olsa da düşünme sürecinde gerçekçi ve mantıklı davranabilmek çoğu zaman bizi olayın kurbanı değil belki de olayın kahramanı yapabilir.

Olay + Tepki = Sonuç

Bu konu genel itibariyle bu formülle özetlenebilmektedir. Sonucu güzelleştirmek her zaman bizim elimizde olandır. Nasıl ki bir kelebeği avuçlarında muhafaza etmek incelik gerektirse de (çok sıkarsan ölebilir fazla serbest bırakırsan da kaçabilir) bu formül de bir nebze bu kelebek örneğiyle benzer duruma getirilebilir. Tercih denilen işlem insanın iradesiyle şekillenebilen kişisel alternatif yollardan biri olduğu düşünülürse bu bakımdan fırsatı değerlendirmek ve ince çizgiyi yakalamak ciddi önem taşımaktadır.

Tercihlerimizin kurbanı olmadan (olumsuz sonuçlar elde etmeden) bu süreci iyi değerlendirmek ve analiz etmekte fayda var diye düşünüyorum. İnsan kendini düşünmekten alıkoyamayan bir canlı olduğu için madem ki kaçınılmaz olan düşünmektir o yüzden tercihlerimiz hakkında bir artı eksi tablosu yapabilmek de bizim için kesinlikle faydalı olacaktır.

Peki bu tabloda neler yer almalı? (Tercihlerimizin Kurbanıyız…)

Olay büyük bir başlık halinde deftere yazılır. Olaylara verilen tepkiler en aza indirgenmelidir. Daha sonra verilen bu tepkilerin(yani tercihlerin) hangi sonuçları doğuracağına dair değerlendirmesi yapılmalı ve artı eksi olarak değerlendirilmelidir. Bu artı eksi değerlendirmesi bizim için hangi kriterlere göre şekillenir? Bunu da kişisel tercihler, kişilik, bizim için faydalı olan, bizim için kayba yol açan şeklinde bir kategoride elenmeli ve ona göre artı eksi tablosu yapılmalıdır. Artı(+) sonuçların ağırlıkta olduğu tercih bizim için alternatif olarak kesinlikle düşünülmeli. Eksi(-) yönleri ağırlıkta olan tercih ise tercih edilmemelidir.

 

Sonuç olarak hayatımızın belli dönemlerinde karşılaştığımız olaylara verdiğimiz tepkiler bu tepkileri şekillendiren kişisel tercihlerimiz bizi tercihlerimizin kurbanı yapabilir ya da yapmayabilir. Bu tamamen kendini kişisel geliştirmekle alakalı bir konudur. Bu konuyla alakalı gerçekçi ve diğerlerine göre daha bilimsel eserler de taramadan geçilmemelidir.

Tavsiye yazı: Yazmaya başlamak ve üretmeye doğru giden yolculuk…

Okuduğunuz için teşekkür ederim..

Takip et!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2016 uzam.org içeriği 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ile
5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu tarafından korunmaktadır.
Hakkında|İletişim|Gizlilik Politikası|Kullanım Şartları – İçerik Hakları|Sitemap