Hakkında

uzam.org | Zaman ve Mekânın Sosyal Göreceliliği Üzerine

Uzam.org hakkında sayfası için zamanla belki de çok şey eklenecek olabilir. Şuan için söylemek istediklerimizi sizler için sıralamak istedik.

Uzam.org 2016 Temmuz ayında yayın hayatına başlamış olan çok sesli, birçok yazar tarafından duygu, düşünce ve fikirlerinin paylaşıldığı “zaman ve mekânın sosyal göreceliliği üzerine” derlemeler ve söyleşilerin yer aldığı bir platformdur.

Nedir uzam? Bu uzam.org hangi amaçları bünyesinde barındırır?

Hakkında söyleyebileceklerimiz…

Uzam kelimesi felsefe ve matematik terimleriyle tanımlanan bir kelime olup felsefe terimiyle algılanan cisimlerin ve nesnelerin ana niteliği, uzayda kapladığı yer anlamına gelmektedir. Matematik terimiyle ise yine bir nesnenin ve cismin uzayda içini doldurduğu, kapladığı yer anlamına gelmektedir. (Kısaca özetleyecek olursak uzam kelimesinin seçilmiş oluşu bu platformda paylaşılan fikir ve görüşlerin içi boş fikirler olmadığını en azından fındık kabuğunu doldurur nitelikte fikir ve görüşlerin varlığından diğer insanları haberdar eder.)

Diğer bir yoğunlaştığı konu ise Stephen Kern’nin Zaman ve Uzam Kültürü isimli kitabında yer alan ve dikkatleri üzerine çekmiş olan “zaman ve mekânın sosyal göreceliliği” olmuştur. Zaman ve mekanın sosyal göreceliliği üzerine birtakım paylaşımlarda bulunur. Bu paylaştığı duygu, düşünce ve fikirleri çoğu zaman edebi amaçlar da güdebilir yeri geldiği zaman sert eleştiriler de taşıyabilir.

Bu amaçları da özetleyecek olursak:

  • Bilinenden farklı olmayanı söylemeyebilir ancak getirdiği kişisel yorumlamalarıyla ortama renk katar.
  • Farklılık yaratmak varken çoğu zaman olayların kişide yaptığı yansımalarını gözler önüne sürer.
  • Olaylara ve durumlara farklı pencerelerden bakarak görülmeyeni vermeye de çaba sarf eder.
  • Kişilerin olayları tecrübe ediyor oluşu farklılık gösterdiğinden bu tecrübelerini de ne olursa olsun aktarmaktan hiçbir zaman kaçınmaz.
  • Son olarak zaman ve mekanın sosyal göreceliliği üzerine yaşananları, olayları ve durumları ister istemez zaman ve mekan kavramları çerçevesinde değerlendirir.

uzam.org-hakkinda

 

 

 

Bu platformda yer almak isteyen kişiler uzamsal@uzam.org adresinden bizim ile iletişime geçebilir. Ya da sitemizin iletişim kısmından bizlere ulaşabilirler.

Kendilerini tanıtan kısa bir yazı ile aramıza katılabilir ve paylaşım yapmaya başlayabilirler.

© 2016 uzam.org içeriği 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ile
5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu tarafından korunmaktadır.
Hakkında|İletişim|Gizlilik Politikası|Kullanım Şartları – İçerik Hakları|Sitemap