Hakkında – Uzam.org – Psikoloji bilimine farkındalık kazan!

Uzam.org ne hakkında yazılıyor?

Uzam.org psikoloji hakkında yazıları olan bir platform. Psikoloji’ye hem bireysel hem de toplumsal olarak farkındalık kazandırır.

Toplumumuzda bu konu hakkında malesef doğru bilgi verenler olmadığı gibi insanları yanlış yönlendirenler de olabiliyor. Bu yüzden ruh sağlığı adına doğru bilgi ve yönlendirmeleri kendine amaç edinmiştir.

2016 yılında farklı alanlarda uzman arkadaşlarımız ile çok yazarlı bir blog olarak yayın hayatına girdik. Ancak zamanla üretkenliğimiz durmuştu. Yıllar sonra bu süreçte ve alanında uzman olduğum bu konu hakkında bir blog oluşturma fikri ortaya çıktı. Çünkü farklı konularda yazmak ve araştırmak inanın pek iç açıcı olmuyor. İnsan bildiği işi daha istekle ve heyecanla yapabiliyor gerçekten. Bu yüzden psikoloji hakkında hem kendi adıma öğrenmeler sağlamak hem de birlikte öğrenebilmek için tekrardan yazılar oluşturmaya karar verdim.

uzam.org adına ne planlıyorum?

  • Sadece psikoloji hakkında yazılar üretmek.
  • Psikolojik destek almak isteyen insanlar için doğru yönlendirmeler yapmak. Ve onları bu alanın uzmanları ile buluşturmak.
  • Bir meslek olarak psikiyatrist, psikolog ve psikolojik danışman olmak isteyen insanlar için bilgiler paylaşmak.
  • Bu mesleği yapan insanlar ile bilgi paylaşımında bulunmaktır.

Yazılarımı oluştururken nasıl bir süreç izliyorum?

hakkinda-uzam-org-psikoloji-bilimine-farkindalik-kazan
Hakkında – Uzam.org – Psikoloji bilimine farkındalık kazan!

İlk olarak hangi konuyu belirliyorsam o konu hakkında akademik kaynak tarıyorum. Alt başlıklar ile taslak oluşturuyorum. Bir yazı şuan için yaklaşık 600-1000 kelime kadar olabiliyor. Günlük yaşamımızla konuyu ilişkilendiriyorum. Uygun görselleri buluyorum. Son olarak taslak halindeki yazıyı baştan sona kendim okuyorum. Takdir edersiniz ki yazıyı oluşturmak pek de kolay olmuyor. Yaklaşık 3-4 saat kadar bilgisayar başında kalabiliyorum. O yüzden yazılar için gerekli sabır ve anlayışı sizlerden beklemek tek isteğimdir. Herkesin olduğu gibi başka işlerimin de olduğu zamanlar oluyor. Ancak bilgiyi keşfetmek ve bunu kendi dilinde ifade etmek harika bir duygu. Bundan da vazgeçilmiyor.

Psikoloji konusu hakkında bilgi sahibi olmak her zaman bir şeyler kazandırır. Çünkü kendine yönelik farkındalık kazanan insan bilinçli hale gelir. Bilinçli insan doğru seçimler yapar. Ve bu seçimlerinden de çoğu zaman pişmanlık duymaz. Örneğin ben de tekrar tekrar okuduğum bir akademik kaynağa karşı her defasında aynı heyecanı duyuyorum. Bu inanılmaz bir şey… Her yeni bilgi keşfinde bu keyfi beraber yaşayabilmek ümidiyle…