Dolunay: Onu bu kadar özel yapan şey nedir?

Dolunay: Onu bu kadar özel yapan şey nedir?

Gerçekten bunu düşünmek üzerine geçen kocaman bir yaz geçirdim diyebilirim. Dolunay, onu bu kadar özel yapan şey nedir? Nasıl gönüllerle bir bağ kurabilir? Ve neden bir dolunay, ayın diğer aşamalarının aksine tam görünmektedir? Bu yazıyla birlikte bütün bu soru işaretlerini kafanızdan silmeye çalışacağım…

Dolunay için ilk iki soruyu bilimsel açıdan yanıtlamak gerçekten zordur…

Dolunay’ın neden bu kadar özel olduğu ve nasıl gönüllerle bir bağ kurduğu bilimsel açıdan kanıtlanabilir bir durumda değildir. Ancak ayın bu tam yüzünü dünyaya döndüğü evrelerde insanların bir işe odaklanmakta ciddi konsantre sağladığı, ilham kaynağı olduğu ve meditasyon anlamında bir şeyler ile bağ kurulabilecek durumlar yarattığı bilinmektedir. Bu anlamda pozitif etkileri insanlar üzerinde görülebilmektedir.

Dolunay'ın İnsan Üzerinde Pozitif Etkileri

Dolunay’ın tam tepede size yüzünü çevirdiği zamanlarınızı hatırlayın. Her şey yolunda gidiyormuş hissiyatını yaşamayı ve verdiğiniz kararların size mutluluk getireceğini düşünmediniz mi? Ya da o parlayan aya bakarken içinize bir ferahlık geldiği ve bu ferahlığın kısa zamanda bütün vücudunuza yayıldığını hissetmediniz mi? Bir kelime döküldü dudaklarınızdan ve bir şiir yazmak istediniz. O ellerinizden kaçamayan ilham tam da bu ayın parlayan vakitlerinde bir kağıda dökülmüştür belki de. İşte bütün bu ferahlık veren, ilham kaynağınız olan ve işleri yoluna koyuyormuş hissini size veren o baktığınız dolunayı bu kadar özel kılmaktadır.

Tabi ki dolunayın insanlar üzerinde bıraktığı bu özel etkiler pozitif taraflarıyla sınırlı değildir. Ayın en büyük bilimsel etkilerinden biri olan gelgit veya med cezir dediğimiz olay gök cisimlerin birbirlerine uyguladıkları kütle çekim etkileri nedeniyle iki cisimde de bıraktığı şekil bozulmaları olarak bilinir. (Gelgit-Medcezir Vikipedi) Bu şekil bozulmaları gök cisimlerde gerçekleşen kalıcı izler olarak bilinse de bu etkilerin negatif yansımaları olarak insan üzerinde de etkileri mevcuttur.

Dolunay'ın İnsan Üzerinde Negatif Etkileri

Dolunay tepede… İçinizde gelgit misali dalgalanmalar var. Ruh haliniz dengesiz. Deniz kıyıları gibi kabarıp alçalmalar var ruhunuzun derinliklerinde bir yerlerde. Dolunay tepede duruyor bütün haşmetiyle, korkusuzca bakabiliyor ancak ne ferahlık var ne de bir gönül bağı kurulmuş… Bırakın şiir yazmayı iki kelam edecek kadar tadınız tuzunuz yok. Ne bir iş yapmaya mecaliniz kalmış ne de bir işe gönül bağlamaya… Ne kadar acımasız bugün gökyüzü…

Dolunay’ın insan üzerinde bıraktığı negatif yansımalar bunlarla da sınırlı değil!

(Bilgiler enteresan…)

 • Kadınlarda kanamaların arttığı bir dönem, çok daha hassaslar ve çok çabuk duygusallaşıp ağlayabiliyorlar.
 • Doğum oranları artıyor, bu oran yüzde yirmilerde…
 • İnsan üzerindeki bu dalgalanmalar cinsel istekleri de uyandırabiliyor. Hormonlar uyarılıyor ve arzular fazlalaşıyor.
 • Yine kadınlarda baş ağrıları artabiliyor. Daha stresli ve hassas durumdalar…
 • Suç oranlarında artış gözlenebiliyor. Hırsızlıklar artıyor. İntihar girişimleri ayın bu yüzünü tam olarak çevirdiği vakitlerde gerçekleşiyor.

Tabi ki bu negatif yansımalar dışında buna karşıt görüşler de mevcut. Bunlar da bu iki soruya (Dolunay neden bu kadar özeldir, insanlarla gönül bağı kurabilir mi?) tam anlamıyla cevap verilmesinin zorluğunu beraberinde getirmektedir. Özellikle dinimizde de bu konuya Dolunay ve Oruç konusu ile birlikte açıklık getirilmeye çalışılmıştır. Özellikle Peygamber Efendimiz’in (S.A.V.) dolunayın rastladığı dönemlerde oruç tutulmasını tavsiye etmesi bu negatif etkilerin olduğuna ve bunun nasıl tedavi edileceğine dair güzel bir örnektir.

Bilim insanları tarafından bu pozitif ve negatif örnekleri açıklanmasa bile etkileri insanlar üzerinde gerçekleşmektedir. Bu durum özellikle de bilim insanlarının dolunayın negatif etkileri ortaya çıktığında bunlara tedavi ve çözümler getirememelerinden kaynaklanmaktadır. Durum çok özeldir ve bu özel etkilerin tam anlamıyla açıklanması, yorumlanması elbette güçtür.

Ay’ın tam görünmesi: Dolunay Evresi

Ay Güneş gök cismine göre Dünya’nın tam ters tarafında kalır. Ay ile Güneş arasındaki boylam farkı ne zaman 180 dereceye tamamlanır işte tam bu evrede Ay bize tam görünür. Bu evreye Ay’ın Dolunay evresi denir. Ay tam bir daire şeklinde dolgun ve parlaktır.

Sabahın ilk ışıkları, yüzümde aksi gecenin.
Bilirim umut yok, anlamı yok bir hecenin.

Çok kısa bir şiirimle birlikte bu yazımı burada bitiriyorum. Okuduğunuz için teşekkür ederim…

Takip et!

2 Bu yazı hakkındaki yorumlar

 • Oktay

  24 Ağustos 2016 at 02:22
  Ben nedense dolunayın sadece negatif etkilerinden olduğundan yanayım. Tamam görüntüsü filan hoş ama ne zaman sosyal medyada 'bu gece dolunay var' gönderisi görsem tek dediğim şey 'aha bu gece uyuyamayacağız' oluyor. Sanki bir yerlerde deprem olacak, sanki sabah kalktığımda bambaşka dünyayla karşılaşacakmışım gibi bir his bırakıyor.
  • Faruk Yaman

   24 Ağustos 2016 at 02:28
   Olumsuz etkileriyle inan benim de bedenimde ağırlık bırakan mistik bir durum bu Oktay. O yüzden yaşadıklarına ve hissiyatına hak veriyorum :) İlk zamanlar dolunayı romantik ve ilgi çekici bulsam da son zamanlarda durduk yere çektiğim uykusuzlukla beraber ben de artık negatif taraflarının daha baskın olduğunun taraftarıyım. Karamsar olmak tabi ki böyle bir durum ile bağdaştırılıp çok da fazla negatif olmamak gerek diye de düşünmekteyim :) Değerli yorumun için çok teşekkür ederim...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2016 uzam.org içeriği 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ile
5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu tarafından korunmaktadır.
Hakkında|İletişim|Gizlilik Politikası|Kullanım Şartları – İçerik Hakları|Sitemap