Boks: Bu Bir Kaplanın Gözüdür

Boks: Bu Bir Kaplanın Gözüdür

Çocukluğumdan itibaren yaşayan efsane Sylvester Stallone’un efsane film serisi “Rocky” defalarca izlemişimdir ve her izleyişimin ardından fonda çalan “Eye of The Tiger ” müziği eşliğinde hayali rakiplerimi nakavt etmem sanırım sadece bana özel bir durum değildi. Eminim yaşıtım ve bana yakın yaş aralığındaki birçok insan çocukluğunda bunu yapmıştır ve belki de hayatımızın bir döneminde boksör olma hayalini bu film serisine ve efsanevi aktöre borçluyuz. Peki bizden önceki kuşaklar anne babalarımız, dedelerimiz, ninelerimiz bir dönem Türk halkının neredeyse tamamı “Muhammed Ali” nin boks maçları için gecenin bilmem kaçına kadar uykusuz kalmadı mı?

Evet, şuan eskisi kadar ilgi görmese de boks büyük bir tutkudur. Günümüzde halkımız ve dünya kamuoyu ikiye bölünmüş durumda. Kimileri boksu bir spor olarak görmüyor. Çok fazla kan ve şiddet barındırdığından şikayetçi. Kimileri ise  bu spora hala gönülden bağlı, amatör ya da profesyonel olarak ilgileniyor ya da olaya sadece seyirci koltuğundan müdahil oluyor. Ben de bu yazımda “resmi” olarak bir spor dalı kabul edilen boksun kurallarına, tarihçesine ve sağlıkla ilişkisine değineceğim.

 Tanımı ve Kuralları

Boks, yumruklar kullanılarak yapılan bir saldırı ve savunma sporudur. Bu sporu yapanlara boksör denilir. Boksörler özel bir meşin eldiven giyerler. Amatör boksörler 227 gram ağırlığında, profesyonel boksörle ise 170 ile 283 gram arasında değişen eldivenler kullanırlar. Dövüşçüler dikdörtgen biçiminde kalın iplerle çevrilmiş ring denilen alanlarda dövüşürler. Ringler 4,35 metre ye 6 metre boyutunda olurlar ve yerden yükseklikleri 91 cm ile 122 cm arasında değişir.

Boks karşılaşmaları üçer dakikalık bölümlerden oluşur. Bu bölümlere raunt adı verilir. Rauntlar arsında birer dakikalık dinlenme süresi vardır. Profesyonel karşılaşmalar 6 ile 15 raunt arasında değişirken amatör karşılaşmalar 4 raunttan ibarettir, ayrıca amatör karşılaşmalarda her bir raunt 3 yerine 2 dakikadır.

Müsabakalarda profesyonel boksörler şort giyerler. Amatör boksörler ise şort, atlet ve aynı zamanda da koruyucu kask takarlar.Hem amatör hem de profesyonel boksörler dişlik kullanırlar.

Karşılaşmalarda bir orta hakem ve beş adet yan hakem bulunur. Müsabakalar genelde sayı üstünlüğü, nakavt ya da teknik nakavt şeklinde sonuçlanır.

Sayı üstünlüğü; maç sonuna kadar olan tüm rauntlardaki kritik puan vuruşlarının yan hakemler tarafından hesaplanması ve kazananın belirlenmesi durumudur.

Nakavt; yere düşen sporcunun on saniye sonunda yerden kalkamaması ve yenik sayılması durumudur.

Teknik nakavt; orta hakemin sporcularda birinin mücadeleye devam edemeyecek sağlık durumuna sahip olduğuna hükmetmesidir.

Bu üç durumun dışında sporcuların kural ihlali yapması ve üç defa ihtar alması durumunda diskalifiye ve sporcunun kendisinin veya antrenörünün isteğiyle çekilmesi durumu olan abondene  durumlarıyla da maçlar sonuçlanabilir.

Boksta belden aşağıya vurmak, enseye vurmak, kendi etrafında  360 derece dönmek, avuç içiyle vurmak, rakibin dikkatini dağıtmaya yönelik ses çıkartmak uyarı alınmasına neden olur ve üç uyarı da bir ihtar almasına neden  olur.

Tarihçesi ve Bazı Önemli Boksörler

Boks, dünyanın en eski sporlarından biridir. Boksa ilk olarak Eski Yunan’da milattan önce 648 yılında 23. Olimpiyat Oyunları’ nda yer verildi. Ancak çağdaş niteliğini kazanması ve belirli kurallara bağlanması çok uzun bir süre aldı. Eski Yunan’dan sonra Roma’da da önemli bir yer tutan boks sonraları yasaklandı. Bu yasak milattan sonra 500 yılında İmparator Thedoric(Roma İmparatoru) tarafından getirildi. Yasağın nedeni ise boksun tanrının yarattığı yüze hakaret etmesini gerekçe göstermesiydi. Bu yasak sonucu boksa olan ilgi azaldı ve bu durum 18. yüzyıla kadar devam etti.

1789’da Londra’ da James Fig bir ring kurarak hem ders verdi hem de turnuvalar düzenledi. Çıplak elle yapılan bu sporların kuralları yoktu ve acımasız bir biçimde saatlerce sürüyordu. Daha sonraları John Chamber’ın modern boksun temelleri atılmış oldu.

ABD’ de ise boksa olan ilgi 19. yüzyıl başlarında ortaya çıktı ve bu ilgi 1880′ lerin efsane şampiyonu John L. Sullivan ile adeta doruk noktasına ulaştı. İlk siyahi Dünya Ağır Siklet Boks Şampiyonu olması sebebiyle Jack Johnson’un da boks dünyasındaki yere ayrıdır şüphesiz. 1937’de ağır siklet boks şampiyonu olan ikici siyahi boksör Joe Luis ise bu unvanı 25 kere korudu ve 1949’da emekli oldu.

Sylvester Stallone’ a  Rocky serisi için esin kaynağı olan Rocky Marciano da yaptığı hiçbir profesyonel maçta yenilmeyerek boks tarihinin en sert şampiyonlarından biri olarak tarihe geçti.

Geçtiğimiz haziran ayında sonsuzluğa uğurladığımız Muhammed Ali ise 60′ lar ve 70′ lere damga vurmuş halkın şampiyonu diye anılan bir boksördü. 1964 yılında kazandığı Dünya Ağır Siklet B0oks Şampiyonu unvanını  benim Vietnamlılarla hiçbir sorunum yok deyip Vietnam Savaşı’ na gitmeyi reddedince, kaybetmiş, üç yıl hapis yatmış ama buna rağmen gözü korkutulamamış bir kahramandı. Yaşadığı tüm zorluklara rağmen unvanını tekrar elde etme başarısı gösteren  Ali yalnızca bir boksör değil siyahi hakları, dünya barışı için savaşmış dev bir adamdı.

Bu kadar iyi boksörün yanında bizim de Türk halkı olarak Sinan Şamil Sam gibi bir değere sahip olduğumuzu bilmek gurur verici açıkçası. 2015 ekiminde aramızdan ayrılan “Boğazın Boğası Avrupa ve Kıtalararası Ağır Siklet Boks Şampiyonu unvanlarının sahibi olarak benim ve tüm Türk halkının göğsünü kabartmıştı.

 

Boks ve Sağlık İlişkisi

Nörologların azımsanmayacak bir kısmı boksun olimpiyat sporları arasından çıkarılması ve açık gösteriminin yasaklanması yönünde görüşler belirtmektedir. Boksun beyinde hasara yol açtığını belirtiyorlar. Kafatasına  alınan darbe sonucunda beyin dokusunda meydana gelebilecek bozulmalar olarak tanımlanan beyin hasarı, akla hemen başta boks olmak üzere dövüş sporlarını getiriyor ve kask takma gibi önlemlerin bu hasarı önleme konusunda yeterli olmadığını belirtmek gerek.

Bu durum hepimizin aklına hemen parkinson hastalığı ve Muhammed Ali’ yi getiriyor ve bunun gibi bilindik örneklere rastlamak da mümkün. Açıkçası boks ringin dış tarafındaysanız zevkli bir spor ve her ne kadar itiraf etmek istemesem de ringin aynısı için aynı şeyi söylemek zor.

Zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim.

Latest posts by Feramuz Kapucu (see all)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2016 uzam.org içeriği 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ile
5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu tarafından korunmaktadır.
Hakkında|İletişim|Gizlilik Politikası|Kullanım Şartları – İçerik Hakları|Sitemap