Bencillik: çağımızın vebası (Gündelik Hayat)

Eleştiri üzerine derlemeler ve söyleşiler kısmına ”Çağımızın Vebası: Bencillik” adlı yazım ile devam etmek istiyorum.

Günümüz şartlarında çağımızın vebası sayılabilecek olan birçok konuya rast gelebiliriz aslında. Bunlar bireyselleşme, birlik olamama, hayatı sadece tek pencereden görebilmek sayılabilir. Bunları daha da artırmak elbette mümkün hayata dair problemler yaşanacak ki insanoğlu kendi kendine çözümler üretip bu süreçte tecrübe edinebilsin. Bu yazıda ise şahsım adına en önemli görmüş olduğum Bencillik konusu ele almak istiyorum.

Nedir bu bencillik?

Bilimsel bir tanım yapmaya gerek duymadan şu şekilde özetlenebilir: İnsanın yaşadığı süreçte yapmış olduğu tüm davranışların kendi ve kendi çıkarını gözetmesidir aslında. Peki insan neden sadece kendi çıkarını düşünür? Bunu da açıklamak gerekirse x, y, z artık hangi kuşağa aitseniz özellikle bu kuşağın yetiştirilme biçimleri, sürekli kendilerini bir yarışın içinde bulmaları(sınavlar elbette ki hayatımızda var ama sosyallik çok çok daha önemli bir kavram) biraz da bu bireyleri bencilliğe iten sebepler arasındadır. Ben kavramı yerine biz kavramını içselleştirmeleri çok ama çok zor olmaktadır. Zamanla bu kavrayışa sahip olanlar olsa da genel itibariyle bir şekilde bireyselleşen insanlara rast geliyoruz.

İnsan kendi çıkarını gözetmelidir.

Fakat başkasının özgürlüğüne engel koymadan ve daha ılımlı şartlarda gözetmelidir bu çıkarını. Bu sadece kendi çıkarını gözetme kavramı insanın sahip olduğu hak ve özgürlüklerle asla karıştırılmamalıdır. Çünkü kendi çıkarlarının doğrultusunda düşünmeden hareket eden bir insan, hak ve sorumluluklarını bilip buna engel teşkil edecek olanlara karşı dimdik durabilen bir insan tamamen farklı bir pencerededir.

Bencilliğe tahammül zordur.

Bahsetmiş olduğum ikinci türden bir insan için(hak ve sorumluluklarını bilip buna engel teşkil edecek olanlara karşı durabilen) bazen bencilliğe ve bencil insana tahammülü, katlanması zorlaşmaktadır. Misal trafikte kendi can güvenliğini garanti altına almış ancak kural ihlali yaparak başkalarının canına kastetmekte olan birine trafikteki hak ve özgürlüğünü bilen ve bu durumla karşı karşıya kalmış birinin gerçekten katlanması zordur. Tahammül kavramı aslında böyle bir durumda ne kadar doğrudur bunun da tartışılması gerekir…

Peki insan başkalarının çıkarını da göz önünde bulundurmalı mıdır?

Bu durumu da yine aynı kavramla benzeştirmek gereklidir aslında. Yani başkasının sahip olduğu hak ve özgürlük her zaman göz önünde bulundurulacak ve saygı duyulacak bir kavramdır. Böyle bir olgunluğa erişmiş olan insanlarla trafikte, sokakta veya mevcut herhangi bir yerde karşılaştığımız zaman harita bulmuş define avcısı gibi seviniyoruz. Bu da kelimenin tam anlamıyla böyle bir durumu yansıtmaktadır. İnsan elbette başkalarının çıkarını da göz ederek ona göre hareket edebilmeyi bilmelidir.

Bu hastalığın çaresi nedir doktor?

Bu hastalığın bir çaresi olduğuna inanmakta güçlük çeken bir insan olarak hem bu hastalığın belirtilerini vücudumda taşımaktayım ve bu vebayı da vücudumdan atmak için kürek çeken bir insanım. Boşa kürek çekmemek için insan bu çareyi kendinden aramaya başlamalıdır diye düşünüyorum. Kendinden aramaya başlamaktan kastım kendi kabuğunuza çekilip olaylardan kendinizi soyutlayarak elbette değildir. Yeterince bireyselleşmiş bir toplumuz hatayı kendimizde arayalım çareyi de başka insanlarla iletişim kurarak… İnsana insan gerek öyle değil mi?

Okuduğunuz için teşekkür ederim…

Tavsiye yazı: Zirvede bırakmak gerekir bazen… Kabullenmek!

Takip et!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2016 uzam.org içeriği 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ile
5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu tarafından korunmaktadır.
Hakkında|İletişim|Gizlilik Politikası|Kullanım Şartları – İçerik Hakları|Sitemap