13. Ulusal PDR Öğrencileri Kongresi: Efsane Kongre

13. Ulusal PDR Öğrencileri Kongresi

Bu yıl on üçüncüsü düzenlenecek olan Ulusal PDR Öğrencileri Kongresiyle alakalı sizlere hem bilgilendirici hem de tanıtıcı bir yazı hazırlamaya karar verdim. 13. Ulusal PDR Öğrencileri Kongresi efsane adıyla anılmakta ve bu kongreye bir pdr öğrencisi olarak ben de katılım göstereceğim.

13. Ulusal PDR Öğrencileri Kongresi Nedir?

Tarih 1-2-3 Ağustos günlerini gösterdiğinde Muğla’da düzenlenecek olan tüm Türkiye’deki psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümü öğrencilerinin katılımıyla gerçekleşecek olan kongredir. Geçen yıllarda Ankara ve Eskişehir’in ev sahipliğinde düzenlenen Ulusal PDR Öğrencileri Kongresi bu sene ise Muğla’da gerçekleştirecektir. Kongreye ev sahipliği yapan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim Fakültesi PDR Anabilim Dalı bu kongreyi kendi üniversite bünyesinde bulunan Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştireceğini duyurmuştur.

Kongrede kimler yer alıyor?

Çok değerli ve saygıdeğer bölüm hocalarımızın, türlü alanlarda çalışmalar gösteren meslektaşlarımızın ve benim de belki büyük bir heyecanla tanışmak istediğim bölüm arkadaşlarımızın ayrıca bu mesleğe gönül veren herkesin katılımını bekliyorlar. Sayı olarak fazlasıyla bir katılım gerçekleşeceğini gün geçtikçe daha iyi anlıyoruz.

PDR’nin Z Kuşağı: Efsane Kongre…

13-ulusal-pdr-ogrencileri-kongresi-pdrnin-z-kusagi

Muğla’da düzenlenecek olan 13. Ulusal PDR Öğrencileri Kongresi tema olarak kendisine “PDR’nin Z Kuşağı” temasını seçmiştir. İlk duyduğumda beni çok heyecanlandıran yaratıcı ve renkli bir tema olmuştur. Çünkü varmak istedikleri nokta şudur:

Günümüzdeki teknolojik gelişmeler sonucu ayrıca küreselleşme ile birlikte kuşaklar arası çok belirgin farklar oluşmaya başlamıştır. Bu kuşaklar X, Y ve Z şeklinde isimlendirilmeye başlanmıştır. Her kuşak kendi ifadeleriyle içinde bulunduğu ortama yeni bir bakış açısı getirir ve yeni bir yol açabilmektedir. İşte bu yüzden PDR öğrencilerinin vizyonunu genişletmek, ufkunu açmak ve sağlam aktarımlar yapmasına olanak sağlamak için bu kongrenin teması PDR’nin Z Kuşağı olarak anılacaktır…

 

Ayrıca bu kongrenin Muğla’da gerçekleşecek olması Tarih, Doğa ve Denizin birleştiği yer anlamına da gelir. 1-2-3 Ağustos’ta yine “Tarih, Doğa ve Denizin birleştiği Muğla’da” temalarıyla bütün pdr öğrencilerine misafirlik çağrısı yapmışlardır.

 

Ulaşım ve konaklama nasıl gerçekleşecektir?

Konaklama

Bu belki de benim için en önemli olan çalışmalardan birisidir. Ulaşım ve konaklama konusunda ciddi anlamda sıkıntılar yaşatacak durumlardan kaçmaya çalışırım. İlk olarak bir apart dairesinde kalmayı planlarken daha sonra Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi merkez yerleşkede yer alan kredi yurtlar kurumunu tercih eden biriyim. Neden diye soracak olursanız şöyle ki…Ben bahsettiğimde arkadaşlar anımsayacaktır. Konaklama için uzun araştırmalar yaptıktan sonra Muğla’daki kredi yurtlar kurumun Türkiye’nin en iyi yurtlarından biri olduğunu öğrendim. Daha sonra fotoğraflarına bakıp ufak bir araştırma yaptıktan sonra elbette fikrim değişti.

Ulaşım

Muğla’ya uçakla seyahat edecek olan arkadaşlar için hem de otogarla yani kara yolunu tercih edecek olan arkadaşlar için servis imkanları da bulunmaktadır. Bu da dikkatimi çeken ve cezbedici bir çalışma olmuştur. Efsane deniliyorsa her şey ince ince düşünülmesi gerekiyor elbette onlar da haklılar…

Ulusal PDR Öğrencileri Kongresi - Ulaşım ve Konaklama

Bu resimle de genel bir değerlendirme bilgisi vermek isterim.

(Resim 13. Ulusal PDR Öğrencileri Kongresinde – Ulaşım ve Konaklama sayfasından alınmıştır.)

Çalıştaylar – Atölyeler

Birbirinden değerli alan hocalarından çalıştay dediğimiz (bilimsel ağırlıklı toplantılar) bu sunumların her biriyle bütün katılımcılara yeterince bilgi ve beceri kazandıracağına inancım sonsuzdur. 7 adımda Kapsamlı Literatür Taraması çalıştayına benim de kaydım bulunmaktadır. Açıkçası merak ettiğim ve özellikle üniversitede çalışmayı planlayan arkadaşlar için kaynakların toplanması ve detaylandırılması için faydalı olacağını düşündüğüm bir çalıştaydır. Kongre sonrasında da bu konuyla alakalı bir yazı yazmayı planlamaktayım. Yine bu ve bunun gibi bir çok çalıştay yer almakta tabi ki kongremizde.

Çalıştayların listelerine ulaşmak ve içeriği hakkında bilgi almak isteyen arkadaşlar için: Çalıştaylar – Atölyeler

Sosyal Programlar (Marmaris Tekne Turu, Bodrum Kültür Turu…)

Belki de kongrenin anlatması en keyifli programlarından biri olacaktır. Marmaris tekne turuna katılmayı düşünürken son zamanda vazgeçmiş biriyim. Sağlık olsun diyorum. Ancak tabi ki katılacak arkadaşlar için bilgi vermekten kaçınmayacağım.

Marmaris Tekne Turu: Marmaris tekne turunda yer alacak olan teknenin fotoğrafını gördükten sonra üzülmedim dersem yalan söylemiş olurum elbette.

Saat 16:00′da Marmaris Liman’dan hareket edecek olan Barbossa Marmaris Korsan gemisi, Marmaris’te cennet adası, akvaryum koyu, fosforlu mağarasını geçerek, sadece bazı teknelerin yanaştığı Bakla bükü koyunda yüzme molası verecektir. Bu koydan yeniden kalkacak olan Barbossa teknesi Marmaris kızıl kum koyuna gelecek ve ikinci yüzme molasını verecektir. Tekne turu sırasında kızıl kum ve diğer plajlarda on beş kişiden oluşan animasyon ekibi oyunlarını gerçekleştirecektir. Korsan gemisi Marmaris limana doğru hareket ederek disco ve köpük partisi ile tur gezisine devam edecektir. Tur gezisi bu şekilde sonlandırılacaktır. (Müze kartlar ile sürecek olan yolculuktur.)

Bodrum Kültür Turu: İçeriği hakkında çok fazla bilgi sahibi olmasam da Bodrum gibi güzel bir şehrin turu ne kadar kötü olabilir diye düşünmekteyim. Bu sosyal programın da Marmaris Tekne Turu kadar keyifli olmayacağını kim garanti edebilir ki…

13. Ulusal PDR Öğrencileri Kongresi Efsane Kongre’ye Doğru…

Öncesi, esnasında ve sonrasında kendime ufak notlar hazırlayarak detaylı bir değerlendirmesini yaparak bu kongreyi hafızalara kazımak istiyorum. Elbette esnasında yaşadıklarımla eleştirdiğim tarafları da olabilir… Yapıcı bir eleştiri insanlara her zaman çok şey kazandırır…

 

Karşılıklı etkileşimin bol olduğu, iletişimin tavan yaptığı bir kongre olması muhtemel olabileceği ayrıca empatinin su gibi içilip ekmek gibi yenildiği bir yer de olabilir.

 

Bu yazıyı okuyan arkadaşların da yazıyla alakalı görüş ve önerilerini hatta eleştirilerini almayı çok isterim..

Bu yazımda beklenen 1-2-3 Ağustos’ta Muğla’da gerçekleşecek olan 13. Ulusal PDR Öğrencileri Kongresini (Öncesini) değerlendirmeye almaya çalıştım. Esnasında ve sonrası için de bir yazı oluşturmaya mutlaka çalışacağım.

Kongre hakkında detaylı bilgi sahibi olmak isteyenler: 13. Ulusal PDR Öğrencileri Kongresinde Duyuru – Kongreye Davet bu adresten kongre ekibine ve bilgilerine ulaşabilir, onlar ile iletişim kurabilirler.

(Kaynak: Yazıda kullanılan resimler ve esinlenilen bilgiler de bu siteden alınmıştır.)

Okuduğunuz için teşekkür ederim.. Bu yazının da vasıtasıyla başlayan bir meslek(gezi) turu yazımda da görüşmek ümidiyle…

Takip et!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2016 uzam.org içeriği 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ile
5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu tarafından korunmaktadır.
Hakkında|İletişim|Gizlilik Politikası|Kullanım Şartları – İçerik Hakları|Sitemap