13. Ulusal PDR Öğrencileri Kongresi: Efsane Kongre Sonrası

Ulusal PDR Öğrencileri Kongresi - Efsane Kongre Sonrası

Muğla’da bu sene on üçüncüsü düzenlenen Ulusal PDR Öğrencileri Kongresi ile alakalı bilgilendirici ve tanıcı olarak bir yazı yazmıştım. Kongre(13. Ulusal PDR Öğrencileri Kongresi) 1-2-3 Ağustos tarihlerinde gerçekleşti ve sonlandı. Şimdi ise kongreyle alakalı gözlemlerimi ve bu kongre geleneğine ilk defa dahil olan biri olarak sizlere genel olarak kongre sürecinden bahsetmeye çalışacağım.

Diğer yazıyı okumak isteyenler için: PDR Öğrencileri Kongresi: Efsane Kongre

Ankara – Muğla Yolculuğu (Gidiş)

Ulusal PDR Öğrencileri Kongresi

Ankara’dan Muğla’ya kara yolunu tercih etmiş ve bu uzun otobüs yolculuklarından keyif alan biri olarak söylemeliyim ki gidiş benim için tam bir eziyet haline gelmişti. Pamukkale firması ile 31.07.2016 tarihinde saat 00:30’da yolculuğa başlamıştım. (Cumartesiyi pazara bağlayan gece….) Bu geceyi eziyet haline getiren şey ise mola vermek konusunda diretir gibi bir halleri bulunuyordu. Birkaç uyarıda bulunduktan sonra nihayet mola vermek fikri de onlara uygun geldi ki beklenen gerçekleşmişti. Bu problemin yaşanmasının sebebi saat konusunda benim bilmediğim ve bilgilendirilmediğim bir şey olacak ki otobüsteki diğer yolcuların hemen hepsi halinden memnun uykularına kaldıkları yerden devam ediyorlardı. Çünkü gece 00:30 otobüsü yüksek ihtimalle mola araları az bir an önce yolcuları ulaştırmaya çalışan bir otobüstü. Tabi benim bundan haberim yoktu…

13-ulusal-pdr-ogrencileri-kongresi-ankara-mugla-yolculugu

Muğla’ya Varış (Kötekli’ye Ulaşım)

Ankara’dan Muğla’ya doğru süren yolculuk saat 8:30 ya da 9:00 suları gibi bitmişti… Şimdi ise Muğla otogardan üniversitenin yerleşkesi olan Kötekli‘ye ulaşmak gerekiyordu. Gece boyunca çektiğim eziyetin sonucu olarak uykusuz kalmıştım ve inanın bir an önce yurda gidip uyumak istiyordum. Kısa bir soruşturmadan sonra Kötekli servis arabalarına binip Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi merkez yerleşkede bulunan kredi yurtlar kurumu erkek öğrenci yurduna kaydımızı yaptırdık. Odalara eşyalarımı yerleştirdikten sonra çok yakın bir arkadaşımla beraber kahvaltı yapma kararı verdik. Uykudan haliyle fedakarlık yapmam gerekiyordu. Kahvaltıyı yaptığım yerde ise bir öğrenci yapılanması olan UPÖY (Ulusal Psikolojik Danışma ve Rehberlik Öğrencileri Yapılanması) ekibiyle tanıştık. 

UPÖY Hakkında Öğrendiklerim

13-ulusal-pdr-ogrencileri-kongresi-upöy

(Kaynak: Fotoğraf verdiğim linkte bulunan upöy resmi facebook sayfasından alınmıştır.)

Yeri gelmişken UPÖY hakkında da öğrendiklerimi aktarmak isterim. UPÖY Türkiye’deki rehberlik ve psikolojik danışmanlık bölümü öğrencilerinin yapılanmasını yönetmek için kurulmuş tabanda yine gönüllü öğrencilerinin yapılanmasıyla oluşturulmuş bir yapıdır.

İlk gün içerisinde sosyal medya aracılığı ile haberdar olduğum birbirleriyle iletişim halinde olan sosyal medyada aktif bir öğrenci topluluğunun varlığından haberdardım. Ancak oraya gidip onlarla tanıştığımda ekibin yeri ve görevleri yerli yerine oturmuştu. Bölge bölge sekretarya seçilerek bu kişilerin görevleri ve sorumlulukları hakkında bilgi veren bir oturum gerçekleştirmeyi planlıyorlardı. Daha doğrusu kongrede bu yapının nasıl bir oluşum olduğu hakkında bilgi veren bir oturum gerçekleştireceklerdi.

Heyecanları ve telaşlarına şahitlik eden biri olarak söylemeliyim ki kısa zamanda olmasa bile uzun vadede planları olan bir oluşum ise iyi yerlere gelecekleri de bir gerçektir. Çünkü böyle bir oluşumun pdr öğrencilerine birlik ve beraberlik mesajı vermesi de önem taşımaktadır. Alan dışı atamalar için tepki selini yönetmekte ya da öğrencilerin gerekli ihtiyaçlarına cevap vermek konusunda (meslek alanları, çalışma ortamları vs.) çalışmaları da olması gereken bir oluşumun varlığı biz pdr öğrencilerini de hem rahatlatacak hem de birlik beraberlik sürecini kısa tutacaktır.

Küçük bir eleştiri…

UPÖY Hakkında Eleştirim: UPÖY hakkında söyleyeceklerim bunlar olmakla birlikte eleştiri konusunda şu noktaya değinmek isterim. Daha çok sosyal medya örgütlenmesi kıvamında çalışan bir oluşumun gerçekten uzun bir süreçte varlığını gösterirse neredeyse hemen hemen bütün bölüm öğrencilerine ulaşmasını temenni ediyorum. Gördüğüm ve benim üzerimde de yarattığı etkiye dayanarak ben bile yeni yeni kongre öncesi böyle bir yapının varlığından haberdar olmuştum. Bu demek oluyor ki daha tam olarak bütün bölüm öğrencilerine ulaşmak anlamında bir yol kat ettiklerini söyleyemem. Tabi ki gönüllü çalışanlarla oluşturulan özellikle öğrenci tabanlı bu oluşumun hemen hemen herkese ulaşması da mümkün değildir. Kongre sonrasında da Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği nasıl ki öğrencilere kolaylıklar sağlamaması konusunda eleştirildiyse UPÖY’ün böyle bir eleştiriye maruz kalması da mümkün değil elbette. Umarım bu oluşum sekretarya etrafında şekillenen, sadece sekretarya ile iletişimi olanların değil de birebir görüşmelerle ve iletişimle bütün öğrencilerin varlığından haberdar olduğu ve ulaşılan kişilerin de katılım sağlayabilecek derecede gönül verdiği bir yapılanma olabilir.

Ulusal PDR Öğrencileri Kongresi İlk Gün İzlenimlerim

1 Ağustos 2016 pazartesi günü kongrenin ilk günü ve kongreye başlangıcın tarihiydi… İlk olarak yurtların önünden kalkan servis ile üniversiteye ulaşım sağlandı. Bütün pdr öğrencileri olarak yurtlarımızdan yavaş yavaş taşınmaya başlamıştık üniversiteye. Ulaşım sağlandıktan sonra Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi’ne kongrenin katılım belgelerinin ve kongre giriş kartlarının dağıtıldığı yere gittik. 1000’den fazla kişinin bulunduğu bir ekibin bu alanda bir anda toplanması tabi ki sıkıntılar yarattı. Sorun şu ki kalabalık bir insan grubunun aynı anda sıraya geçerek kartları, katılım belgelerini bir an önce alması mümkün değildi elbette. Burada şu düşünülmeliydi ki keşke herkes çalıştaylarına katılacak olduğu bina ve bloklar önünde toplansaydı (ki bu sayıyı biraz daha bölmek demekti.) ve bu şekilde belge ve giriş kartlarına ulaşacak olsaydı problem yaşanılmazdı diye düşünüyorum. Çalıştayları Atatürk Kültür Merkezi’ne kayıtlı olanlar sayıca çok olabilirdi ancak bu şekilde bir dağıtım ve bölmenin daha mantıklı olabileceğini düşünmekteydim.

Öğlen yemeği üniversite içinde bir mekanda verilmesi planlanmış iyi ki böyle düşünmüşler çünkü yemeklerini beğenmeyeni daha duymadım. Ancak ufak problemler burada da devam ediyordu. Sayının fazlalığı hesaba katılmamış olacak ki ve bir de gruplaşmaların olduğu yine bu grupların sıra bekleyen insanların sıralarına müdahale etmeye çalıştıklarını gördüm. Pekala sağ salim herkes yemeğini yedikten sonra çalıştaylara katılmak için yol aldılar.

Kongrenin Çalıştay Süreci

Benim çalıştay konum “Üniversiteden Mezun Olunca Sizi Ne Bekliyor: Derslerde Öğrenemeyeceğiniz Bilgiler” içerikliydi. Daha önceki yazımda bu çalıştay konusunun ” 7 adımda Kapsamlı Literatür Taraması” olduğunu söylemiştim. Bildiğim kadarıyla bazı hocaların izin problemleri nedeniyle değişiklikler oldu. Böylece bazı çalıştayın listeleri de değişti ve bana da bu çalıştay konusu gelmişti. İyi ki de gelmiş Prof. Dr. TUNCAY ERGENE hocamızın önderliğinde çok güzel bir çalıştay süreci geçirdik diyebilirim. Bu konuyla alakalı detaylı bilgi vermek istemiyorum çünkü çalıştay süreci boyunca bir ses kaydı alıp bunun üzerinde uzun uzun çalışarak bir yazı oluşturmayı düşünüyorum. Özetleyecek olursam üniversiteden mezun olduktan sonra hangi alanlara ihtiyaç olduğunu hangi alanlarda çalışmanın ne gibi şartlar taşıdığını öğrenmiş olduk. Benim de naçizane kafamda şekillenen bir meslek planı ve çalışmaları da oldu diyebilirim.

Gala Yemeği (Gala Gecesi)

Kongrenin bana göre en keyifli anlarından biriydi elbette. Psikolojik danışma ve rehberlik öğrencilerinin eğlenmeyi bildiğini bir kez daha teyit ettirmiş olduk. Her yörenin oyununda ayaklanan genç ekip ortama renk kattı. Biz de yakın çevreden arkadaşlarımızla beraber özellikle Ankara havası oyunlarında oynarken baya iştahlı ve keyifliydik. Bir ara Prof. Dr. Binnur YEŞİLYAPRAK hocamızın karşıdan bize doğru geldiği gördüm ve çoktan ekibe dahil olmuştu. Renkli kişiliği ve öğrenci yakınlığıyla bilinen hocamızın birçok konuşmasına katılmış biri olarak söylemeliyim ki yakından tanıdığınız zaman insanlara hak veriyorsunuz…

Ulusal PDR Öğrencileri Kongresi İkinci Gün İzlenimlerim

İkinci gün için çalıştayım yoktu ancak değerlendirmek gerekti ve ikinci gün de üniversitenin yolunu tutmuştum. Pdr alanında çalışan ve bu alana gönül vermiş hocaların ikinci gün yer alan konuşmalarına katılıp dinlemeye gayret gösterdim. Hocalarımızdan biri(adını öğrenemedim çok geç katıldım çünkü konuşmasına) sakin tavrıyla ve hareketleriyle öğrencileri kendine çekmeyi başarıyordu. Evet belirtmek isterim ki çok renkli kişiliklere sahip hocalarımızın anlatım tarzları ve sunumları da renkli ve farklı farklı olabiliyor elbette. Böyle böyle birçok hocamızın konuşmasına şahit olduktan sonra alanın olması gerektiği gibi renk cümbüşü olduğunu görebilmek zor olmasa gerek…

İkinci gün akşam vakitleri yoğurtçu parkında ilk gün enerjisini atamayan gençler olarak yeniden toplananlar gördük. Yine birlik ve beraberlik içerisinde eğlenmeyi bilenenler olarak elimizden geleni yaptık tabi ki… Sıcak ve güzel bir ortamın varlığı ikinci gün de kendini göstermeye devam ediyordu.

Ulusal PDR Öğrencileri Kongresi Üçüncü Gün (Muğla – Akyaka)

13-ulusal-pdr-ogrencileri-kongresi-mugla-akyaka

Üçüncü gün sosyal programa gidecek olan ekip olarak sonradan vazgeçmiştik. Üçüncü günü Muğla şehrini özleyen biri olarak bir programa dahil olmadan kendim gezmek istememdi bunun sebebi. Akyaka‘ya zamanında şöyle bir uğrayan biri olarak bir deniz sefası yapmak bir Azmak Gölü‘nü turlamak bizim de hakkımızdı.

İlk iki gün sıcak ve tempodan epeyce yorgun düşmüştük ve biz böyle yorgun düştüysek kongre ekibi neler çekmiştir kim bilir diye düşünmeden edemedim.

Kötekli’den yola çıkıp otostop ile şansımızı denedik ancak sayı fazla olunca bu deneme başarısızlıkla sonuçlandı. Dolmuş ile yolculuğa başlayıp şöyle bir plaj gezintisi yapıktan sonra çantaları atıp denize bıraktık kendimizi. Daha sonra da biraz daha serinleyebilmek adına Azmak Gölü’ne doğru yürüyerek geçtik. Suyu dedikleri kadar serindi. Denizden çıkıp oraya gitmek o suyun da tadına varmak güzeldi gerçekten. Gölgelik mekanlarda bol bol fotoğraf çekmeyi de ihmal etmedik.

13-ulusal-pdr-ogrencileri-kongresi-mugla-akyaka-azmak-golu 13-ulusal-pdr-ogrencileri-kongresi-mugla-akyaka-azmak-golu-2

Son Değerlendirme – Dönüş

2016 yılı on üçüncüsü düzenlenmiş olan Ulusal PDR Öğrencileri Kongresi her anıyla birinci gününden üçüncü gününe kadar çok keyifli geçen ve doyum aldığım bir kongre oldu. Kongre geleneğine ilk defa dahil olan biri olarak söylemeliyim ki bu katılıma Muğla’da gerçekleşmiş olan kongreden başlamam en büyük şanslarımdan biri olmuştur. Çünkü her ne kadar eleştirecek olan tarafları olsa da neticede bu bir öğrenci etkinliğidir ve öğrencilerin gönüllülüğü ile oluşturulan bir kongredir. Hep böyle olmuş ve böyle de sürecektir. Böyle bir ekibi oluşturmak sorumluluk vermek ve görev teslimi yapmak zor olduğu gibi her şeyin dört dörtlük olacağı beklentisinde de olmak elbette anlamsız ve zordur. Ben kendilerini yaptıkları bu bütün çalışma ve organizasyon için tebrik ederim. Keyifli, dolu dolu bir üç gün geçirdik. Alanımızda çalışmalarını sürdüren kıymetli hocalarımızla da yakından tanışma fırsatı bulduk.

Bu kongrenin çok daha güzel organizasyonların olacağının sinyallerini verdiğini düşünüyorum ve bu yolda kongre için çalışan diğer arkadaşlar için de birçok değerli tecrübe ve deneyim yer almıştır elbette.

14. Ulusal PDR Öğrencileri Kongresi‘ne ise 2017 yılında Antalya Akdeniz Üniversitesi ev sahipliği yapacaktır. Sahillerden sahillere yol alan bir kongrenin keyifli olacağı kesinlikle gözüküyor. Sloganları ise gerçekten yaratıcı olmuş: “Freud’sa bilinçaltı, kongreyse konyaaltı!

14-ulusal-pdr-ogrencileri-kongresi-antalya-akdeniz-universitesi

(Kaynak: Fotoğraf XIV. Ulusal Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Öğrencileri Kongresi sayfasından alınmıştır.)

Muğla ekibine hazırlamış oldukları bu güzel kongre için teşekkürlerimi sunuyorum ayrıca Akdeniz ekibine de bu uzun süren çalışmalarında başarılar ve kolaylıklar dilerim…

Okuduğunuz için teşekkürler…

Takip et!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2016 uzam.org içeriği 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ile
5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu tarafından korunmaktadır.
Hakkında|İletişim|Gizlilik Politikası|Kullanım Şartları – İçerik Hakları|Sitemap